Dwa obiekty sakralne wśród laureatów konkursu „Zabytek Zadbany”

Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku oraz kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie to dwa obiekty sakralne, które znalazły się wśród laureatów tegorocznego konkursu „Zabytek Zadbany”.

Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku wygrał w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

Jury konkursu przyznało nagrodę za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie, oparte na wnikliwych badaniach archeologicznych, historycznych, architektonicznych i konserwatorskich, przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. Prace zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami w obiekcie zdegradowanym w czasie II wojny światowej. Stanowią zwieńczenie wieloletnich działań polskich konserwatorów.

Z kolei kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie została laureatem w przyznanej po raz pierwszy kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.

Jury nagrodziło obiekt za wieloletnie, systematyczne i konsekwentne prowadzenie działań konserwatorskich oraz rewaloryzacyjnych zabytku o unikalnej wartości, obejmujących nie tylko wnętrza kaplicy, ale i jej formę zewnętrzną. Informacja o działaniach konserwatorskich, bieżąco aktualizowana, jest stałym elementem ekspozycji zabytku i ma istotny walor dydaktyczny.

Laureatem w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)” został Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (woj. wielkopolskie).

W kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych” nagrodę otrzymało skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie).

Nagroda w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” została przyznana Czworakowi - nazywanemu wytwórnią fajek - w Zborowskiem (woj. śląskie).

W kategorii „Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne” laureatem został Dworzec kolejowy Wieliczka Park.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017” odbyło się 19 kwietnia podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy.

Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Bydgoszcz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

pab, nid / Bydgoszcz

« 1 »

reklama

reklama

reklama