Piekary k. Krakowa: 32. Przegląd Piosenki Religijnej "Vincentiana"

W sobotę rozpoczyna się 32. Przegląd Piosenki Religijnej „Vincentiana” 2017, organizowany przez kleryków ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Wydarzenie odbywać się będzie w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa.

Pierwszy festiwal zorganizowali klerycy Zgromadzenia Księży Misjonarzy w 1984 r. Najpierw był przeznaczony tylko dla kleru, z czasem jego zasięg został rozszerzony i na przegląd zaczęły przejeżdżać zespoły z całej Polski, a nawet z zagranicy. 

„Na wydarzenie zgłaszają się ludzie, którzy szukają na nim pewnego rodzaju spełnienia, potwierdzenia swoich talentów muzycznych i przestrzeni do wypróbowania swoich sił” – mówi współorganizator spotkania kleryk Artur Wojcieszak. Jak dodaje, przegląd cechuje wysoki poziom - artyści przygotowują się do niego miesiącami, by jak najlepiej zaprezentować się przed profesjonalnym jury.

Podczas przesłuchań, które odbędą się w niedzielę, uczestnicy przedstawią dwie piosenki o tematyce religijnej. Co najmniej jedna z nich, zarówno tekst, jak i muzyka, musi być własnego autorstwa i dotyczyć tematyki związanej ze św. Wincentym. Piosence o tematyce wincentyńskiej zostanie przyznana specjalna nagroda.

"Taki wymóg sprawia, że nasi wykonawcy muszą poszukać inspiracji w słowie Bożym czy dziejach Kościoła, co niewątpliwie pogłębia ich wiarę" - tłumaczy kl. Wojcieszak. Ponadto przegląd to także miejsce formacji duchowej - w czasie jego trwania odprawiane będą Msze św., wygłaszane konferencje, będzie można przeprowadzić rozmowy duchowe czy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Wydarzenie ma także swój hymn zatytułowany w tym roku "Uwierzyć miłości". Specjalnym gościem tegorocznej edycji spotkania będzie Dariusz Malejonek. "Nasz przegląd to niewątpliwie wielka promocja dla zespołów. Jest też dużym wsparciem, gdyż wyróżnieni uczestnicy otrzymują konkretne nagrody finansowe, co pozwala im zakupić lepszy sprzęt grający i dalej się rozwijać" - dodaje kl. Wojcieszak.

Obejrzeć zmagania zespołów może zobaczyć każdy - wystarczy przyjechać do Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa i zgłosić swoją obecność w biurze organizatorów. Szczegółowe informacje i plan festiwialu dostępny jest na stronie www.vincentiana.misjonarze.pl.

„Vincentiana” jest przeglądem piosenki religijnej organizowanym przez kleryków Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który co roku gromadzi setki ludzi, którzy poprzez muzykę i śpiew chcą uwielbiać Boga. W ciągu 33 lat trwania uczestniczyło w nim blisko 250 zespołów, które tworzyło około 1500 osób. Przez lata na scenie wydarzenia wystąpili m.in. "Pod Budą", "Skaldowie", "Perfect", "TGD", "Mate.O" czy "Full Power Spirit". Przegląd potrwa do 1 maja.

luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama