Gliwice: Gratka dla melomanów - wielbicieli muzyki organowej

Dziś w gliwickiej Katedrze pw. św. Ap. Piotra i Pawła, o godz. 19:00 z recitalem organowym wystąpi Winfried Bönig - organista tytularny katedry św. Piotra i NMP w Kolonii.

Trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach.

Dziś - w piątek 26 maja - organizatorzy Festiwalu zapraszają na kolejny recital organowy, który rozpocznie się o godz. 19.00 w Katedrze pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach.

Dziś dla festiwalowej publiczności wystąpi WINFRIED BÖNIG - organista tytularny katedry św. Piotra i NMP w Kolonii, jednego z najbardziej prestiżowych miejsc koncertów organowych na świecie.

W programie: H. Britton, S. Karg-Elert, M. Reger, W.A. Mozart, Ch.M. Widor

---

Karty wstępu: Normalne 12 zł, Ulgowe 7 zł

---

www.dmo.gliwice.pl

***

Winfried Bönig – od 2001 organista tytularny katedry św. Piotra i NMP w Kolonii, jednego z najbardziej prestiżowych miejsc koncertów organowych na świecie. Będąc profesorem gry organowej oraz improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii, jest zarazem dziekanem Wydziału Muzyki Kościelnej tejże uczelni.

Urodzony w Bambergu w 1959, studiował w Monachium organy, dyrygenturę oraz muzykę kościelną pod kierunkiem Franza Lehrndorfera, organisty katedry monachijskiej. Ukończył studia z wyróżnieniem, otrzymując zarazem prestiżowy dyplom mistrzowski. W 1993 uzyskał stopień doktora w zakresie muzykologii na Uniwersytecie w Augsburgu, na podstawie wieloletnich badań w zakresie praktyk wykonawczych dawnej, romantycznej oraz dwudziestowiecznej organowej muzyki francuskiej.

Wielokrotnie zapraszany był jako wykładowca oraz prowadzący kursy mistrzowskie przez liczne niemieckie oraz zagraniczne uniwersytety, akademie, wyższe szkoły muzyczne. W latach 1984-1998 był organistą w katolickim kościele św. Józefa w Memmingen w Bawarii. Występował na całym świecie jako organista, klawesynista, dyrygent, często zapraszany także jako wykonawca recitali inaugurujących nowe organy. Ma na swym koncie liczne prawykonania dedykowanych mu dzieł takich kompozytorów jak Jean Guillou, Enjott Schneider, Naji Hakim, Stephen Tharp, Christopher Tambling, Daniel Roth czy Colin Mawby.

Jego bogata kariera koncertowa zawiera również wykonania kompletów dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha, Maxa Regera oraz Oliviera Messiaena. Nagrywał także wielokrotnie dla renomowanych wytwórni płytowych. Jego nagrania na organach w kolońskiej katedrze należą do najbardziej cenionych w Europie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama