Brave Kids - 17 czerwca odważne dzieci z całego świata przyjadą do Polski

Uzdolnione dzieci ze slumsów w Kenii, z koszyckiego romskiego blokowiska, czy sąsiedzi z warszawskiej Pragi – to tylko część grup artystycznych z całego świata, które wezmą udział w międzynarodowym projekcie Brave Kids.

Dzieci w projekcie Brave Kids łączą nie tylko trudne warunki życiowe, ale przede wszystkim talent i pasja. Już 17 czerwca, pojawią się w sześciu polskich miastach. 

Przyjadą z całego świata, z 17 krajów i 5 kontynentów. W sumie 164 uzdolnionych i odważnych młodych artystów z najdalszych stron świata weźmie udział w Brave Kids 2017. Wśród nich są trzy niezwykłe dziecięce, artystyczne grupy, które trzeba poznać.


Odważne dzieci z Kenii 

Wśród młodych artystów, którzy przyjadą do Polski w ramach tegorocznej edycji projektu Brave Kids jest kenijska grupa Kainonia. W tym roku odwiedzi ona Wrocław. W jej skład wchodzą dzieci, które na co dzień mieszkają w bardzo trudnych warunkach, w afrykańskich slumsach. Zespół ten jest częścią organizacji wspierającej rozwój lokalnej społeczności i promującej pokój. Swoją uwagę skupia ona szczególnie na najmłodszych w trudnej sytuacji życiowej, wykluczonych i prześladowanych.

- Kainonia bardzo skutecznie wspiera edukację i rozwijanie talentów tych dzieci oraz indywidualnego potencjału każdego z nich – mówi Justyna Warecka, producent wykonawczy projektu Brave Kids - Gdyby nie działalność tej organizacji najprawdopodobniej nie chodziłyby one nawet do szkoły.

Dzięki działaniom Kainonii wiele dzieci z ubogich środowisk zostało nie tylko pracownikami socjalnymi, technikami komputerowymi, ale również uznanymi aktorami, piosenkarzami, akrobatami, cyrkowcami, mimami, tancerzami i bębniarzami. W Kenii programy tej organizacji obejmują nie tylko najmłodszych, ale również całe rodziny oraz lokalną społeczność.


Prosto z największego romskiego getta Europy 

Z kolei jedną z grup, które odwiedzą Białystok, jest grupa ze Słowacji, prowadzona przez Fundację Good Romani Fairy Kesaj. W jej skład wchodzą dzieci z koszyckiego blokowiska Lunik IX, zwanego "największym romskim gettem w Europie".

– Dzieci te mają ekstremalnie trudne dzieciństwo – mówi Justyna Warecka. – Bieda i bardzo złe warunki życiowe niestety są ich codziennością. Ich rodziny często są zadłużone, żyją bez wody, ogrzewania i nadziei na zmiany. Dzięki działalności artystycznej mają szansę odmienić swoje życie. W tym roku już po raz drugi wezmą udział w Brave Kids. Po ostatnim pobycie zyskały mnóstwo energii i wiary w to, że dzięki pracy i pielęgnowaniu talentu, mogą odmienić swoje życie. Koszyce, z których przyjedzie zespół Good Romani Fairy Kesaj, leżą we wschodniej części Słowacji, w regionie o najwyższej stopie bezrobocia i największej populacji mniejszości romskiej. Prywatna szkoła podstawowa Galaktická, założona przez fundację, koncentruje się na edukacji tamtejszych dzieci Romów. Jej filozofia brzmi: "Tylko ten, który sam daje miłość i wsparcie, może otrzymać miłość i wsparcie". Na Brave Kids grupa Good Romani Fairy Kesaj przygotuje spektakl muzyczny prezentujący język, kulturę i tradycję romską.

Przyłączają się również dzieci z warszawskiej Pragi

W programie Brave Kids udział biorą nie tylko młodzi artyści z innych krajów, ale również utalentowane polskie dzieci, które na co dzień dotykają różne trudności życiowe i problemy społeczne. Jednym z polskich zespołów biorących udział w tegorocznej edycji projektu, jest grupa artystyczna z warszawskiej Pragi - Hope4Street. W tym roku przyjedzie ona do Przemyśla. To już jej piąty udział w tym wydarzeniu.

- Dzieciaki te rosną razem z naszym projektem – mówi Justyna Warecka. – Doskonałym przykładem jest Julka, należąca do tej grupy, która najpierw uczestniczyła jako dziecięcy artysta, potem wolontariuszka, a teraz jest liderką grupy.

Zespół Hope-4-Street powstał pięć lat temu w społeczno-terapeutycznym ośrodku „Mały Książę", przeznaczonym dla dzieci z trudnych i ubogich rodzin ze starej Pragi w Warszawie. Jego celem jest spożytkowanie wolnego czasu młodych ludzi na osobisty rozwój i pozytywne zmiany. Poprzez taniec, w szczególności break dance, u tych młodych ludzi rozwijają się takie wartości jak: empatia i serdeczność wobec innych, wytrwałość i dyscyplina, praca zespołowa i szacunek wobec kolegów.

- Zajęcia artystyczne wypełniają życie młodzieży ekscytacją, zachęcając do realizowania marzeń i wykorzystywania szans – opowiada Justyna Warecka. – Dokładnie taki sam cel ma projekt Brave Kids.


Brave Kids 2017 to już 8 odsłona niezwykłego projektu. Program dla dzieci z całego świata, co roku się rozszerza. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, którzy przyjadą do Polski znalazły się m.in.: Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Podczas pobytu w naszym kraju będą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, gdzie wymienią się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci", a także przygotują niepowtarzalne spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.

Zamieszkają u polskich rodzin w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Obornikach Śląskich i po raz pierwszy w Białymstoku. Na zakończenie projektu odbędzie się wielki spektakl finałowy, który odbędzie się 10 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Brave Kids 2017 odbędzie się również na Słowacji i w Gruzji.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://www.bravekids.eu/

Źródło: Mateusz Nawrocki / PR EXPERT

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama