X Juwenalia Seniorów w Warszawie

W Warszawie trwają 10. Juwenalia III Wieku, organizowane przez Fundację AVE. Przez trzy dni na warszawskich scenach – Białołęckiego Ośrodka Kultury, Teatru Palladium i Klubu Hybrydy wystąpi ponad 3,5 tys. seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski.

- To największy w Europie interdyscyplinarny festiwal artystyczny seniorów – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE i pomysłodawca imprezy. – Chcemy pokazać, że sztuka i kultura potrafią zamienić jesień życia w twórczą wiosnę i są znakomitą propozycją dla każdego, niezależnie od wieku. Po prostu warto żyć artystycznie i kulturalnie.

Z roku na rok poziom prezentacji jest coraz wyższy. Seniorskie chóry sięgają po coraz ambitniejszy repertuar, a teatry wystawiają sztuki znanych dramatopisarzy. Nie brakuje również bardzo różnorodnych układów tanecznych – od tańców ludowych poprzez pokazy z kręgu kultury żydowskiej, czy cygańskiej, po taniec współczesny.

- Dla wielu grup udział w Juwenaliach jest niezmiernie istotną motywacją do całorocznej pracy warsztatowej – mówi Włodkowski. – Prezentacja w Warszawie i konfrontacja z innymi grupami stanowią dla wielu grup najważniejsze wydarzenie w roku.

Grażyna Mulczyk-Skarżyńska z UTW Politechniki Koszalińskiej: - To, co robicie dla seniorów, to przywracanie ich życiu. Budzi się chęć do pracy zespołowej, a przede wszystkim radość z własnego sprawstwa i bycia zauważonym. Chylę czoło przed Waszą niezłomną pracą. Jesteście jak Wielkie Drzewo, które wciąż owocuje i unosi wysoko nawet usychające gałęzie!

Występy oceniają aktorzy, dyrygenci, kompozytorzy, śpiewacy i choreografowie. Najlepsze prezentacje mogą liczyć na atrakcyjne nagrody – łączy budżet nagród oscyluje wokół 35 tys. złotych.

Prezentacjom scenicznym towarzyszy również konkurs literacki seniorów. Dla uczestników Juwenaliów seniora zaplanowano występy gwiazd. Wystąpią Jacek Wójcicki, Czesław Majewski oraz Janusz Tylman, a także soliści Opery Wrocławskiej. Gala finałowa w środę 21 VI o g. 15.40 w Teatrze Palladium w Warszawie. Projekt wspiera m.st. Warszawa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

X JUWENALIA III WIEKU - harmonogram

19 VI, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Van Gogha 1, g. 9:00-20:00

20 VI, Teatr Palladium, Klub „Hybrydy”, ul. Złota 7/9, g. 8:00-19:00

21 VI, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66, g. 9:00-14:00

21 VI, Teatr Palladium, Klub „Hybrdy”, ul. Złota 7/9, g. 8:00–17:30

Źródło: Bartłomiej Włodkowski, Fundacja AVE

www.fundacjaave.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama