Brave Kids – przyjaźń odważnych dzieci już rozkwita!

Dzieciaki z Kenii lubią truskawki, chłopiec z Mołdawii uwielbia łowić ryby, a Zac z USA doskonale jeździ na deskorolce – poznaliśmy już dzieci, które przyjechały do Polski w ramach projektu Brave Kids 2017.

Choć jest między nimi wiele różnic – kolor skóry, miejsce zamieszkania, religia czy kultura – to na pewno łączy je talent i pasja. Młodzi artyści rozpoczęli właśnie przygodę swojego życia i nawiązują międzynarodowe przyjaźnie.

W czwartek we Wrocławskim Klubie Anima niezwykłym występem Brave Kids oficjalnie przywitały się z dziennikarzami i naszym krajem.

Przyjechały do Polski z całego świata - pięciu kontynentów i 16 krajów. Choć na początku były nieco nieśmiałe, to bardzo szybko przełamały pierwsze lody. Od soboty (17 czerwca) „odważne dzieci” mieszkają w domach polskich rodzin w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu i Białymstoku. Wspólnie jedzą, gotują, robią zakupy, sprzątają i spędzają czas wolny. Dzięki temu mają szansę poznać nasze zwyczaje, kulturę, a przede wszystkim codzienne życie - często bardzo odbiegające od tego, jakie znają ze swoich krajów.

Ciekawe świata

- Wszystko je ciekawi – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu Brave Kids w Wałbrzychu, która gości u siebie dwie dziewczynki z Turcji. – Uczą się polskich słów, nas próbują nauczyć swojego języka. Bardzo szybko zaprzyjaźniły się z moją córką. Wszystko im bardzo smakuje, a zwłaszcza chleb z dżemem. Nie lubią tylko zup. Pobiegły też do budki z kebabem, żeby spróbować, jak ich rodzime danie smakuje w Polsce, ale chyba im nie posmakowało, bo potem wybrały się jeszcze na pizzę. Niektóre dzieci są nieco nieśmiałe, ale rozkręcają się z dnia na dzień. Najbardziej zamknięty w sobie był chłopiec z Mołdawii, ale goszcząca go wałbrzyska rodzina znalazła na to doskonałe lekarstwo – zabrała go na ryby. Od razu się ożywił.

Pokazy pełne emocji

„Odważne dzieci” mogły się ze sobą zapoznać już dzień po przyjeździe. Po raz pierwszy spotkały się w niedzielę (18 czerwca) na rodzinnych piknikach powitalnych Brave Kids, organizowanych w goszczących je miastach. Natomiast w poniedziałek zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne podczas specjalnych pokazów. - Oba spotkania obfitowały w wiele bardzo pozytywnych emocji – mówi Łukasz Szczepański, koordynator projektu Brave Kids w Białymstoku. – Bardzo szybko nastąpiło pierwsze artystyczne porozumienie. Już podczas poniedziałkowych pokazów grup artystycznych dziewczynka z Polski wspólnie z koleżanką ze Słowacji dogadały się i całkiem spontanicznie przygotowały wspólny występ. Wszyscy też bardzo szybko się zaprzyjaźniają. Już podczas pierwszych chwil pikniku dzieci same się porozumiały i bez zachęty dorosłych, grały razem w siatkówkę.      

Młodzi artyści wzbudzili zachwyt swoimi pierwszymi występami również wśród publiczności. - Rosyjska grupa zrobiła furorę swoimi pięknymi, barwnymi strojami – opowiada Iwona Ciechowicz, koordynatorka rodzin goszczących z Warszawy. – Natomiast warszawska Młodzieżówka Praktyków Kultury, do których należą, m.in. dzieci z Kirgistanu, Czeczenii i Tadżykistanu, zachwyciła pokazem artystycznym prezentowanym na szczudłach. Podczas wszystkich występów zarówno młodzi artyści, jak i dorośli biorący udział w projekcie, doskonale się bawili. Po pierwszych występach wiele dzieci było tak podekscytowanych, że nie mogły zasnąć.

Wyjątkowa atmosfera

We wszystkich miastach z dnia na dzień dzieci coraz bardziej się ze sobą zaprzyjaźniają. - Od początku panuje bardzo ciepła, serdeczna atmosfera – mówi Magdalena Pardel, koordynatorka projektu Brave Kids w Przemyślu. - Trafiły do nas wspaniałe dzieciaki, mamy też niesamowitych liderów i rodziny goszczące. Od samego początku grupy z przyjemnością spędzają ze sobą czas. Choć minęło dopiero kilka dni, już wszyscy się ze sobą zżyliśmy.

Z udziału w projekcie zadowolone są również rodziny goszczące. - Dzieci, które są u nas traktujemy jak swoje własne – mówi Marcin Uczkiewicz z Wrocławia, goszczący w tym roku trzy dziewczynki z Gruzji. – Jesteśmy teraz po prostu większą rodziną. Chcemy im pokazać, jak wygląda nasze życie i dostarczyć wielu fajnych atrakcji. To również doskonała lekcja dla nas. Dzięki uczestnictwu w tym programie poznajemy inne kultury, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia. Okazuje się, że choć dzieli nas bardzo wiele, m.in. kultura i religia, tak naprawdę dużo nas łączy i jesteśmy do siebie podobni.

Wielki finał we Wrocławiu

Przez dwa tygodnie spędzone w pięciu polskich miastach młodzi artyści będą nie tylko rozwijać nowe przyjaźnie, ale także uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, gdzie wymienią się umiejętnościami artystycznymi. Przygotują też niepowtarzalne, pełne emocji spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. Mieszkańcy goszczących je miast będą mogli podziwiać ich umiejętności, m.in. podczas organizowanych tam parad (25 czerwca) i pokazów artystycznych, w tym finałowych spektakli na zakończenie I etapu w poszczególnych miastach (29 i 30 czerwca). Po dwóch tygodniach „odważne dzieci” pojadą do Obornik Śląskich. Tam wszyscy wspólnie przygotują wielki spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim. Z powodu ogromnego zainteresowania publiczności w tym roku dziecięcy artyści wystąpią dwukrotnie – o godz. 17.00 i 19.00. Bilety są już w sprzedaży, a cały dochód zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem dzieci podczas II etapu projektu.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata – ich wspólne tworzenie, a przede wszystkim możliwość zaprzyjaźnienia się. Jego celem jest „oddanie głosu dzieciom”. Wiele z nich żyje na co dzień w trudnych warunkach, są ubogie, nie mieszkają z rodzicami.

Brave Kids 2017 to już 8 odsłona tego niezwykłego projektu. W obecnej edycji bierze udział w sumie 164 dzieci z całego świata. Wśród tegorocznych krajów, z których pochodzą młodzi artyści, znalazły się m.in. Gruzja, Iran, Kenia, Litwa, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja. Brave Kids 2017 odbywa się również, już po raz drugi, na Słowacji i w Gruzji.

Więcej o projekcie Brave Kids: bravekids.eu

źródło: Mateusz Nawrocki, PR EXPERT

« 1 »

reklama

reklama

reklama