Jędrzejów: „Letnie spotkania” o sztuce w zabytkowych cysterskich piwnicach

Ojcowie cystersi udostępnili zabytkowe klasztorne piwnice, w których ruszył cykl wydarzeń pn. „Letnie spotkania” – to kontynuacja sobotnich koncertów organowych, odbywanych przez wakacje w klasztorze.

Inicjatorami „Letnich spotkań” są członkowie Stowarzyszenia Vincentianum oraz Stowarzyszenia Jędrzejowska Galeria na Szlaku.

Chodzi o to, aby uczestnicy koncertów organowych, odbywanych w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, mogli przy kawie i herbacie podzielić się wrażeniami z koncertu oraz podyskutować na tematy głównie dotyczące sztuki. „Letnie spotkania” w piwnicach odbywają się w soboty i niedziele w godzinach od 15.00 do 21.00.

W Jędrzejowie w klasztorze cystersów koncert przyciągają co roku rzesze melomanów z całej Polski. Koncerty, z udziałem gwiazd o międzynarodowej renomie odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19. Wstęp jest wolny.

W ramach tegorocznego festiwalu w Jędrzejowie wystąpią m.in: kwartet smyczkowy "Les Femes", który zaprezentuje utwory Pachelbela, Bacha, Mozarta, Schuberta, multiinstrumentalista Georgij Agratina – niemal od początku związany z festiwalem, czy zespół im. Telemana, który wykona muzykę dawną. Był już koncert dedykowany św. Bratu Albertowi, z udziałem Jerzego Treli.

W jędrzejowskim klasztorze w 2012 r. dla zwiedzających udostępnione zostały piwnice pochodzące z epoki baroku. Obecnie w ich wnętrzach znajduje się ekspozycja stała. Prowadzone są również wykłady oraz „Rozmowy o wierze przy kominku”. Był to teologiczno-biblijny cykl katechez dla mieszkańców miasta, którzy chcieli pogłębić wiedzę i wzmocnić wiarę.

Cykl zrealizowany jesienią 2016 roku składał się z dwóch rodzajów wykładów. Pierwsza seria – „Wieczory z teologią” koncentrowała się wokół tematów dotyczących Kościoła i jego apologetyki. Druga – „Wieczory z Biblią” była cyklem medytacji na temat poszczególnych perykop z Ewangelii według św. Marka i wypływających z nich etapów formacji ucznia Chrystusa. Kolejny tego typu cykl odbył się wiosną.

Z kolei w miesiącach zimowych zrealizowano inny projekt, tzn. comiesięczne „Spotkanie z Mistrzami”. Raz w miesiącu w piwnicach odbywało się spotkanie z wybitnymi gośćmi, specjalistami w swoich dziedzinach, związanych z teologią. Gośćmi byli m.in. ks. prof. dr hab. Jan Górski, czy ks. dr Wojciech Węgrzyniak.

W Jędrzejowie – wcześniej Brzeźnicy - został założony klasztor cysterski ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160- 1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Po II wojnie światowej zostało ono odnowione przez mnichów opactwa Szczyrzyc. Obecnie w klasztorze posługuje 20 mnichów, znajduje się przy nim także parafia.

dziar / Jędrzejów


Zdjęcie: Jędrzejów. Opactwo cystersów. Kościół autor: Olerys, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama