Gniew: największy w Polsce festiwal muzyki gospel w tym roku inspirowany ŚDM

Dziś rozpoczęła się XXI edycja Festiwalu Muzyki Gospel w Gniewie. Koncert finałowy festiwalu "Credo in Misericordiam Dei", zainspirowany został Światowymi Dniami Młodzieży.

Inspirowany Światowymi Dniami Młodzieży koncert "Credo in Misericordiam Dei" pod kierunkiem Adama Sztaby, z udziałem m.in. Krzysztofa Iwaneczki, Olgi Szomańskiej i Wayna Ellingtona, a także występy Natalii Kukulskiej i Mieczysława Szcześniaka - to część programu XXI Festiwalu Muzyki Gospel, który od dziś do niedzieli odbywa się w Gniewie.

Festiwal połączony jest z trwającymi od środy warsztatami muzycznymi, w których w tym roku bierze udział rekordowa liczba uczestników: 300 osób w wieku od ok. 7 do 60 lat.

Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI organizator festiwalu, ks. Zdzisław Ossowski, uczestnicy warsztatów stworzą chór, który w niedzielę weźmie udział w finałowym koncercie "Credo in Misericoriam Dei" pod dyrekcją Adama Sztaby. Koncert ten jest zainspirowany koncertem uwielbienia, który odbył się na Campus Misericordiae po sobotnim czuwaniu z papieżem, podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Wśród solistów koncertu znajdą się m.in. Anna Serafińska, Olga Szomańska, Wayne Ellington, Krzysztof Iwaneczko, Marek Bałata, Grzegorz Wilki i Adam Krylik, a chórowi i gwiazdom akompaniować będzie orkiestra symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie, to największy w Polsce festiwal muzyki tego gatunku. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 15 tys. uczestników. 

Tegoroczne wydarzenie nawiązuje tematycznie do przesłania ubiegłorocznych ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ma wymiar ekumeniczny, jako że na scenie spotkają się przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich. Kierownikiem muzycznym koncertu i dyrygentem jest kompozytor Adam Sztaba. Scenariusz koncertu stworzył założyciel dwóch chórów gospel w Polsce – franciszkanin, o. Lech Dorobczyński, który, wspólnie z bp. Grzegorzem Rysiem, opracował też teksty modlitw na potrzeby warsztatów.

abd / Gniew

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao