reklama

Festiwal Muzyki Niezwykłej - za nami koncert Alamire

Wybitnym koncertem Alamire rozpoczął się Festiwal Muzyki Niezwykłej w Krakowie. Dziś o 20:30 w Bazylice oo. Franciszkanów koncert Cantigas de Santa Maria w wykonaniu zespołów Floripari i Perfugium.

Działający w Wielkiej Brytanii zespół Alamire, złożony ze znakomitych śpiewaków różnych narodowości, wystąpił w poniedziałkowy wieczór w Bazylice Mariackiej. Występ „Salve Regina: Praises to the Virgin in 16th-century Europe”, otwierający Festiwal Muzyki Niezwykłej, był pierwszą wizytą tej grupy w Polsce.

Muzycy są ekspertami w zakresie interpretacji chóralnej muzyki polifonicznej średniowiecza i renesansu, choć ze względu na swój doskonały warsztat wokalny bywają też zapraszani do projektów z utworami współczesnych kompozytorów. W Krakowie zaprezentowali antyfony maryjne w opracowaniu czołowych europejskich kompozytorów XVI wieku takich jak: Thomas Tallis, William Byrd, Tomás Luis de Victoria czy Giovanni Pierluigi da Palestrina.

W zależności od wymagań repertuarowych Alamire poszerza lub zawęża swój skład, często współpracuje też z instrumentalistami tworząc niezwykle sugestywne interpretacje muzyki dawnej. Mimo iż zespół jest dość młody, jak na warunki brytyjskie (powstał zaledwie w 2005 roku), od samego początku charakteryzuje go doskonałe brzmienie i zgranie wszystkich głosów, nie dziwi więc, że szybko zdobył uznanie i liczne nagrody. Ich ostatnia płyta „Anne Boleyn Songbook” została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.

Poniedziałkowy koncert zgromadził około dwa tysiące słuchaczy i zebrał bardzo pozytywne opinie, ale to dopiero początek serii wieczorów z muzyką niezwykłą: w ramach festiwalu już we wtorek w Bazylice oo. Franciszkanów będzie można usłyszeć krakowskie zespoły Floripari i Perfugium. Podczas koncertu usłyszymy cykl kilkunastu przetłumaczonych na język polski pieśni ze zbioru Cantigas de Santa Maria przypisywanego królowi Kastylii – Alfonsowi X el Sabio (1221-1284). Będzie to premierowe wykonanie kantyczek wydanych w formie śpiewnika wraz z płytą w ubiegłym roku przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Niezwykłej jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.festiwal.mn


Program koncertów

14 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Mariacka - Alamire

15 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika św. Franciszka z Asyżu - Floripari & Perfugium

17 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Świętej Trójcy - Graindealavoix

18 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Świętej Trójcy - Linnamuusikud

19 sierpnia 2017, 20:30 - Kraków, Bazylika Świętej Trójcy - Divna & Melódi

mw, łs

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao