Koncert z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Koncert specjalny z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbędzie się już jutro, w środę, 30 sierpnia o godz. 19.30 w bazylice jasnogórskiej.

Podczas koncertu zabrzmi prawykonanie „Stabat Mater” kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej – utwór został skomponowany na zamówienie Fundacji Świat Możliwości, która zajmuje się organizacją ambitnych wydarzeń kulturalnych i wspieraniem artystów. Utwór powstał w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zamówienia Kompozytorskie 2017. Koncert wykona poznański zespół muzyki dawnej Ensemble Toccante. Wstęp jest wolny.

Oprócz prawykonania „Stabat Mater” zabrzmią także utwory:

  • -Dietrich Buxtehude - Kantata Singet dem Herrn na sopran, skrzypce i continuo BuxWV 98;
  • -Jan Sebastian Bach - Sonata Triowa G-dur, BWV 1038, Largo, Vivace, Adagio, Presto.

Te dwa utwory znalazły się w programie koncertu, roboczo nazwanego „Inspiracje” - ponieważ, jak piszą organizatorzy, Jan Sebastian Bach inspirował się twórczością Dietricha Buxtehudego, a Ewa Fabiańska-Jelińska - twórczością J.S. Bacha.

Utwór „Stabat Mater” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej wykona zespół Ensemble Toccante. Jest on nowym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej, powstał wiosną 2016 roku. Jest wynikiem spotkania i przyjaźni pięciu pasjonatek muzyki dawnej, z których każda ma już doświadczenie i spore osiągnięcia. Zespół wyróżnia się spośród wielu istniejących ansambli tym, że w jego stały skład wchodzi wokalistka – sopran Anna Budzyńska.

Na instrumentach solowych grają Olga Musiał-Kurzawska (flet traverso) oraz Katarzyna Kmieciak (skrzypce). Sekcję basso continuo tworzą wiolonczelistka Martyna Jankowska oraz klawesynistka Dagmara Tyrcha. Wszystkie artystki grają na kopiach instrumentów barokowych, które wymagają nie tylko specjalnych umiejętności technicznych, lecz także szerokiej wiedzy muzycznej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama