Płock: przegląd etiud teatralnych o świętych i błogosławionych

„Zwykli - Niezwykli” – to hasło V Przeglądu Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych, który odbył się w Płocku w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

„Zwykli - Niezwykli” – to hasło V Przeglądu Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych, który odbył się w Płocku w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Pierwsze miejsce, z etiudą o św. s. Faustynie Kowalskiej, zajęło Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Przegląd zorganizowała Książnica Płocka przy współpracy z wydziałem katechetycznym Kurii Diecezjalnej Płockiej.

W Przeglądzie Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych, odbywającym się w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej uczestniczyły grupy teatralne ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w diecezji płockiej. Każdy zespół podczas 10-minutowej etiudy pokazał swojego bohatera - dowolnie wybranego świętego. Jury konkursu oceniało m.in. dobór bohatera, siłę przekazu i kulturę języka oraz elementy wzbogacające przekaz słowny.

Etiudy przedstawiano na deskach siedziby Harcerskiego Zespołu Piesni i Tańca „Dzieci Płocka”: „Scenki inspirowane życiem świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego zwróciły uwagę na nieprzemijające wartości: honor, godność, dobro, prawdę i odwagę. Podkreśliły też rolę patrona dla człowieka, co ma znaczenie na każdym etapie jego życia” - interpretowali inicjatorzy przeglądu z Książnicy Płockiej.

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała młodzież z Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Bieżuniu za etiudę „Święta siostra Faustyna – Apostołka Bożego Miłosierdzia”. Druga nagroda przypadła w udziale Szkole Podstawowej nr 14 im. Prof. Władysława Szafera w Płocku za etiudę „Z historii pewnego obrazu, czyli rzecz o świętym Józefie i jego rodzinie”. Na trzecim miejscu znalazła się etiuda „Ten, który wiedział, jak pokochać szkołę – św. Jan Chrzciciel de la Salle”, przygotowana przez Katolicką Szkołę Podstawową im. Bł. Abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku i bł. Bp. Leona Wetmańskiego.

V Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli - Niezwykli” organizowany jest każdego roku przed uroczystością Wszystkich Świętych. Jego organizatorem była Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego przy współpracy z wydziałem katechetycznym Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Patronem przeglądu był biskup płocki Piotr Libera.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama