XII Dni Kultury Ormiańskiej

Zarząd Związku Ormian w Polsce im. Ks. Arcybiskupa Józefa Teodorowicza ma zaszczyt zaprosić na XII Dni Kultury Ormiańskiej w dniach 18 i 19 listopada 2017 r.

Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 15:00 w siedzibie Związku w Gliwicach przy ul. Wyszyńskiego 7/2. W programie jest konferencja na 650-lecie Ormian w Polsce, w ramach której zostaną przedstawione następujące referaty:

  • "Od statusu gości do współgospodarzy: Ormianie w polityce polskiej" - dr hab. Andrzej A. Zięba
  • "Samorządni w wielkiej Rzeczypospolitej: prawo i organizacja Ormian polskich w dawnej Polsce" - prof Krzysztof Stopka
  • "Księża ormiańscy zasłużeni dla polskiej kultury"

W ramach tego wydarzenia z repertuarem ormiańskim wystąpi również Chór Mieszany KLASTER pod dyrekcją dr Barbary Gajek-Kraski. Chór ten wraz z innymi zespołami z Polski bierze udział w otwartym, organizowanym przez Chórtownię projekcie "Treasures of Music: Armenia", polegającym na wydaniu płyty z ormiańską muzyką chóralną wykonywaną przez chóry z różnych krajów. Płyta ta ma za zadanie przybliżenie oryginalnej kultury "kolebki cywilizacji chrześcijańskiej", jak często nazywana jest Armenia. Na płycie znajdą się nagrania chórów z Armenii, Ukrainy, Niemiec, Mołdawii oraz oczywiście Polski - kraju pomysłodawcy projektu. 

Z opracowaniem repertuaru ormiańskiego przez chór z innego kraju wiążą się znaczne trudności - poczynając od alfabetu, który w żadnym stopniu nie jest podobny do alfabetu łacińskiego lub choćby do znanej części Polaków cyrylicy, po wymowę tekstu: w języku ormiańskim istnieje wiele głosek, których nie ma w języku polskim. Płyta ma być gotowa do końca bieżącego roku i wtedy w pierwszej kolejności trafi ona do osób, które wsparły jej wydanie poprzez kampanię crowdfundingową.

Kolejne atrakcje przewidziane w programie to otwarcie wystawy "Karol Bołoz-Antoniewicz - kaznodzieja i poeta (w 210-tą rocznicę urodzin)", otwarcie wystawy grafik "Sobieski pod Wiedniem", ormiański poczęstunek oraz kiermasz.

« 1 »

reklama

reklama

reklama