Bielsko-Biała: wystawa „Księga nad Księgami”

Do podzielenia się osobistymi refleksjami i przeżyciami związanymi z Biblią zaprosił współczesnych artystów polskich, kierujący Galerią Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej, Piotr Czadankiewicz.

We wtorek 17 kwietnia, w Bielsku-Białej, otwarta została wystawa „Księga nad Księgami”, na którą składa się kilkadziesiąt prac – rysunków, obrazów, grafik i projektów – inspirowanych tematami zaczerpniętymi ze Starego i Nowego Testamentu.

Zdaniem pomysłodawcy przedsięwzięcia, wystawa jest wstępem do szerszego projektu, próbującego ukazać aktualność przesłania Biblii również jako inspiracji i intrygującego tematu dla współczesnej sztuki.

„Obecna, inauguracyjna edycja podsumowuje, w pewnej mierze, wystawy związane ze spotkaniami artystów w Kalwarii Zebrzydowskiej, choć pojawią się też prace nowe” – podkreślił Czadankiewicz, wyrażając nadzieję, że kolejne planowane wystawy „zaowocują obszerniejszym zestawem prac prezentujących ilustracje i różnorodne interpretacje biblijnej tematyki autorstwa artystów z całego kraju”.

Jak zauważył artysta, ilustrowanie Biblii i jej obrazowanie stanowi rozległe i przebogate dziedzictwo. „Wartość plastycznych dzieł powstałych z biblijnych inspiracji trudno przecenić, a dla nas, żyjących we współczesnej „cywilizacji obrazu”, mają one swoiste znaczenie” – zaznaczył i zwrócił uwagę, że na przestrzeni wieków, gdy zmieniało się oblicze sztuki, przekształceniu ulegała również sama hermeneutyka, zasady i formy interpretowania Starego i Nowego Testamentu.

„Wprawdzie Biblia powinna być odczytywana i odbierana w Duchu, w jakim została napisana, to jednak aktualny kontekst kulturowy kształtuje specyficzne formy wypowiedzi i odczuwania” – podkreślił. „Każda epoka, korzystając z dorobku poprzednich i kontestując go w jakimś stopniu, potrzebuje własnego języka, środków formalnych i świata wyobraźni, mówiących o tajemnicy istnienia, o sprawach sacrum i Bogu” – stwierdził.

Wyjaśnił, że obecna wystawa, nie stawiająca ograniczeń pod względem warsztatu, jest zaproszeniem artystów do podzielenia się osobistymi refleksjami i przeżyciami związanymi z Biblią. Czadankiewicz wyraził zadowolenie, że obok prac nawiązujących do tradycyjnego obrazowania powstały takie, które cechuje dzisiejsze myślenie, wywodzące się z osobistych odczuć, interpretacji i wizji. „Niewykluczone, że wystawa przerodzi się w cykliczny projekt, pozwalający pogłębić i wzbogacić niniejsze działanie w kolejnych odsłonach” – zapowiedział.

Wśród autorów prezentowanych na wystawie prac znaleźli się: Mirosław Ciślak, Piotr Czadankiewicz, Andrzej Desperak, Witold Jacyków, Michał Jakubiec, Joanna Jeżewska-Desperak, Michał Kliś, Izabela Kruźlak, Wiesław Łysakowski, Aleksandra Magnuszewska-Oczko, Jolanta Nikt, Zdzisław Nitka, Aleksander Oczko, Agata Tomiczek-Wołonciej, Paweł Warchoł, Zdzisław Wiatr, Piotr Wisła.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao