Cieszyn: ruszyły ekumeniczne III Dni Kultury Chrześcijańskiej

Od koncertu muzyki poważnej i modlitwy uwielbieniowej cieszyńskich wspólnot rozpoczęły się III Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.

W ciągu kilku dni (4-7 października) tej ekumenicznej imprezy w przygranicznym mieście nad Olzą wystąpią na koncertach znani artyści, którzy dzielić się będą świadectwem swej wiary, odbędą się warsztaty, obejrzeć będzie można okolicznościowe wystawy oraz uczestniczyć w projekcjach filmowych i spektaklach teatralnych.

Czwartkowy koncert inauguracyjny odbył się w luterańskim kościele „Na niwach” w Czeskim Cieszynie. Czescy artyści wykonali zestaw różnych utworów pod wspólnym tytułem „Nokturn na organy, skrzypce i wiolonczelę”. Wykonano utwory m.in. Corelliego, Haendla, C. Francka, Saint Saensa. Tego samego dnia w Domu Narodowym modliły się razem cieszyńskie wspólnoty ewangelizacyjne. W Galerii Ceglanej otwarto malarską instalację przestrzenną Damaris Shaded Otremby „Ostatnia wieczerza”.

W programie festiwalowym zaplanowano liczne koncerty. Zaprezentują się wykonawcy muzyki poważnej, jak i artyści związani z chrześcijańską sceną muzyczną. Mietek Szcześniak zaśpiewa w ewangelickim Kościele Jezusowym w koncercie charytatywnym na rzecz jedynego hospicjum na Litwie, a Muniek i Przyjaciele wystąpią w cieszyńskim Browarze Zamkowym. Młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach z Full Power Spirit. Zaplanowano turniej koszykówki ulicznej „Chrześcijanin to nie lamus” oraz otwarcie wystawy „Kobiety wiary”.

Organizatorem wydarzenia jest Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przy współpracy z parafią św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafią ewangelicko-augsburską w Cieszynie i zborem „Elim” Kościoła zielonoświątkowego oraz katolicką wspólnotą i szkołą nowej ewangelizacji „Zacheusz”. Wydarzenie otrzymało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rk / Cieszyn

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao