Kielce: szlak benedyktyński nową atrakcją Gór Świętokrzyskich

Szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej” stanie się wkrótce kolejną atrakcją Gór Świętokrzyskich. W realizacji projektu uczestniczy kilka gmin województwa świętokrzyskiego.

Inicjatywa realizowana przy wsparciu środków unijnych przybliży historię benedyktynów, którzy założyli najstarsze sanktuarium w Polsce – na św. Krzyżu, promieniujące na cały region świętokrzyski.

Projekt bazuje na atrakcjach czterech gmin ulokowanych wokół Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ciekawe rozwiązania przewidziane są m.in. w Bodzentynie. Jednym z elementów projektu będzie rewitalizacja wzgórza zamkowego z ruinami tamtejszego Pałacu Biskupów Krakowskich. Poza zabezpieczeniem murów budowli oraz wzniesieniem części wystawienniczej i edukacyjnej, planowane są stanowiska z wirtualnymi prezentacjami. Będzie to np. podróż w czasy średniowiecza, wirtualne loty balonem nad miastem przez kolejne epoki.

W projekcie pojawi się także św. Krzyż, rokrocznie odwiedzany przez tysiące pielgrzymów z kraju i zza granicy. Znajdujące się na Łyścu w pasmie Łysogór - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego zyska na doposażeniu w atrakcje turystyczne terenów otaczających sanktuarium i rozwiązania multimedialne przybliżające jego historię. Podczas wędrówki po poszczególnych komnatach będzie można spotkać np. - króla Władysława Jagiełłę.

Na podstawie archiwalnych zapisów odtworzone zostanie też np. skryptorium benedyktyńskie, do którego turysta będzie mógł się przenieść w Pawłowie. Powstanie tam też Ośrodek Dokumentacji Historii, w którym każdy mieszkaniec regionu będzie mógł nagrać swoje wspomnienia lub przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści o regionie.

Z kolei w Hucie Szklanej ma powstać ogród sensoryczny, w którym będzie można poznać Góry Świętokrzyskie za pomocą zmysłów - poczuć intensywną woń ziół i drzew, np. jabłoni, których uprawy miejscową ludność uczyli benedyktyni.

Natomiast w Łagowie powstanie Galeria Produktów Lokalnych połączona ścieżką terenową z remizą strażacką, która zostanie zaadaptowana na zaplecze edukacyjno-wystawiennicze galerii. Wokół ścieżki zostaną zrekonstruowane stanowiska średniowiecznych rzemieślników, turyści będą mogli zobaczyć wirtualny plac budowy średniowiecznego zamku.

Koszt stworzenia „Szlaku śladami kultury benedyktyńskiej” jest szacowany na ok. 21 milionów złotych. Związek Gmin Gór Świętokrzyskich ubiega się o unijne dofinansowanie projektu. Jeśli udałoby się otrzymać pieniądze, to nowe atrakcje turystyczne byłyby dostępne od 2021 roku.

dziar / Kielce


Zdjęcie: Swiety Krzyz klasztor, autor: Jakub Hałun, CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama