Argentyna: wystawa fotograficzna o Papieżu Franciszku

„Gesty i słowa Jorge Mario Bergoglio, szczególna obecność” – to tytuł wystawy fotograficznej poświęconej Papieżowi, a zaprezentowanej w Buenos Aires, w Argentynie.

Pomysł zrodził się z potrzeby przybliżenia jego postaci zwykłym Argentyńczykom, którzy, paradoksalnie, niewiele wiedzą na jego temat – powiedział jeden z kuratorów wystawy.

Massimo Borghesi, wykładowca filozofii i autor intelektualnej biografii Papieża Franciszka, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wskazał na to, co jego zdaniem szczególnie charakteryzuje Ojca Świętego.

Papież głęboko zakorzeniony w duchowości ignacjańskiej

    “Czymś takim jest na pewno jego powołanie, które się ukonkretniło w spotkaniu z charyzmatem św. Ignacego, a więc z jego przynależnością do Towarzystwa Jezusowego. Duchowość ignacjańska jest głęboko chrystocentryczna, a więc skoncentrowana na osobie Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Jest duchowością , co wielkie i małe, to znaczy z jednej strony czyni obecną łaskę Bożą, ciągle większą, a z drugiej wolność człowieka ciągle zachęcanego do działania w historii i świecie. Powołanie Franciszka jest na pewno misyjne. Jego koncepcja chrześcijaństwa i Kościoła jest wybitnie misyjna. Te znane wyrażenia: «Kościół, który wychodzi», «Kościół, który jest szpitalem polowym» wskazują na pragnienie wyjścia z fortecy, getta. Wskazują na ideę obecności chrześcijańskiej w świecie, która jest świadectwem dla tych, którzy są daleko, bo tych, którzy są blisko jest już niewielu.”

Włoski uczony podkreślił także, że wystawa ta ukazuje wieloaspektowość osobowości Franciszka. Z jednej strony jest on Papieżem ubogich, pokornych, opuszczonych, co tak bliskie jest Kościołowi w Ameryce Łacińskiej, a z drugiej miłośnikiem powieści wielkich autorów takich jak Fiodor Dostojewski czy Alessandro Manzoni.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama