Bielsko-Biała: „Halka” zainaugurowała Festiwal Kompozytorów Polskich

Opera „Halka” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu rozpoczęła 3 października 24. edycję Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Tegoroczna impreza została w większości poświęcona Stanisławowi Moniuszce, w ramach 200. rocznicy urodzin kompozytora. Festiwal to najważniejsze muzyczne wydarzenie w stolicy Podbeskidzia. Jego pomysłodawcą i patronem jest zmarły 9 lat temu Henryk Mikołaj Górecki.

Festiwal zainaugurowała w Bielskim Centrum Kultury opera „Halka”. Historię nieszczęśliwej miłości Góralki do panicza Janusza opowiedzieli językiem muzyki soliści Chóru i Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Wykonanie tej „opery narodowej” przypadło do gustu bielskiej publiczności, która nagrodziła solistów, chórzystów i tancerzy owacją na stojąco.

4 października w BCK publiczność usłyszy „Divertimento” na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz utwory Mikołaja Góreckiego – mieszkającego i pracującego w Stanach Zjednoczonych syna patrona festiwalu: „Jasności promieniste” – małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową, „Divertimento” na orkiestrę smyczkową, II Koncert na flet i orkiestrę smyczkową oraz „Concerto-Notturno” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Wśród wykonawców: Śląska Orkiestra Kameralna i flecista János Bálint (Węgry) pod dyrekcją Roberta Kabary; zaśpiewa Agata Zubel.

Na 5 października przygotowano Galę Moniuszkowską. Fragmenty z oper Stanisława Moniuszki wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Rubena Silvy oraz sopranistki Iwona Handzlik i Anna Patrys, mezzosopranistka Małgorzata Walewska, tenor Dominik Sutowicz i bas Artur Janda.

Pomysłodawcą i patronem tej najważniejszej muzycznej imprezy w stolicy Podbeskidzia jest zmarły 9 lat temu Henryk Mikołaj Górecki. W 2003 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo Bielska-Białej. W 1996 r. w bielskiej świątyni kompozytor po raz pierwszy dyrygował wykonaniem swej słynnej III Symfonii.

15 października 2005 roku w bielskim kościele pw. św. Maksymiliana odbyła się światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego „Pieśni śpiewają” Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. Zmarł 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat.

Dotychczasowe edycje wydarzenia poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.

rk / Bielsko - Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama