Gliwice: Recital organowy Wojciecha Różaka

Trwa XXX Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach. Przed gliwicką publicznością występują uznani europejscy wirtuozi!

Dziś - we wtorek 28 maja - Organizatorzy Festiwalu zapraszają wszystkich melomanów do Katedry pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach, gdzie o godz. 19:00 odbędzie się:

RECITAL ORGANOWY w wykonaniu WOJCIECHA RÓŻAKA (Gliwice - Bazylea) .

W programie: D.M. Gronau, J.S. Bach, A. Raison, C.-B. Balbastre, P. D.M. da Bergamo, C. Franck, M. Surzyński .

*** 

Karty wstępu: Normalne 15 zł, Ulgowe 10 zł

***

WOJCIECH RÓŻAK – (ur. w 1968 r. w Zabrzu). Dorastał w górnośląskich Gliwicach, z którymi związany jest do dziś. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z rodzinnego domu, stawiając pierwsze „muzyczne” kroki pod okiem swojego ojca – organisty gliwickiej katedry.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. W 1988 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu Krystyny Moszyńskiej i w tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W czasie studiów uczestniczył w licznych kursach interpretacji prowadzonych przez profesorów takich jak: Guy Bovet, Ulrik Spang-Hanssen, Lionel Rogg, Nicholas Danby. W 1990 odbył kurs mistrzowski pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi w Graz. W 1991 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1993 roku ukończył studia na obu kierunkach (organy-dyplom z wyróżnieniem). W 2001 roku uzyskał dyplom Musikakademie der Stadt Basel - Schola Cantorum Basiliensis, gdzie w latach 1995-2001 odbywał studia podyplomowe w klasie organów i klawesynu prof. Jean-Claude Zehnder’a, a także w zakresie chorału gregoriańskiego, dawnych praktyk wykonawczych, oraz realizacji basso continuo (klasa Gottfrieda Bacha).

Artysta jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych im. J. P. Sweelincka w Gdańsku w 1992 oraz Muzyki Dawnej w Brugge (Belgia, 1994). Jest dwukrotnym laureatem dorocznej nagrody Prezydenta Miasta Gliwice (1994 i 2009) za działalność artystyczną i za wkład w rozwój kultury w mieście. Od najmłodszych lat związany był z posługą organistowską, najpierw w Polsce, następnie w Szwajcarii. Obecnie pełni obowiązki organisty kościoła pielgrzymkowego Matki Bożej z Lourdes w Zurychu.

Regularnie występuje z koncertami we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzyki organowej w kraju i za granicą (Włochy, Austria, Finlandia, Szwajcaria, Słowacja, Niemcy, USA) zarówno jako solista jak i kameralista. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Radia Słowackiego. Jest również od trzydziestu lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach.

Za dotychczasową działalność artystyczną, upowszechnianie dóbr kultury oraz ochronę Dziedzictwa Narodowego otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

***

Źródło: Archiwum DMO

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama