Hiszpania: prestiżowy festiwal poświęcony twórczości zakonnicy

Prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Teatru Klasycznego w Almagro został w tym roku poświęcony zakonnicy Juanie Inés de la Cruz, która żyła w XVII w. (1651-1695).

Jest ona wybitną przedstawicielką Złotego Wieku literatury hiszpańskiej. Urodzona w Nowej Hiszpanii uznawana jest za pierwszą pisarkę w dziejach Ameryki.

Juana Inés de la Cruz urodziła się w meksykańskiej miejscowości Nepantla w połowie XVII w. Już jako młoda dziewczyna zasłynęła dzięki swej urodzie, inteligencji, wiedzy i talentowi poetyckiemu. Ponieważ w tamtych czasach kobiety nie mogły studiować, Juana przebrana za chłopca chodziła na wykłady uniwersyteckie.

Mając 16 lat wstąpiła do zakonu sióstr karmelitanek bosych, ale wystąpiła już po trzech miesiącach. Dwa lata później wstąpiła do zakonu hieronimitek, w którym pozostała aż do śmierci (1695). Juana Inés de la Cruz pisała dramaty, komedie, poezję i prozę. Jej twórczość stawiana jest na równi z takimi autorami jak m. in. Lope de Vega, Tirso de Molina czy Calderón de la Barca. Na uwagę zasługuje także piękno tzw. Autos sacramentales czyli moralitetów eucharystycznych. Są to hiszpańskie jednoaktówki, które grano w Boże Ciało również w Meksyku. Boski Narcyz z 1688 r. zyskał największą sławę i prawdopodobnie został wystawiony także w Madrycie rok czy dwa później. Sor Juana stawała w obronie poniżanych kobiet, a nawet skrytykowała publicznie kazanie znanego portugalskiego jezuity Antoniego Vieiry.

Juana Inés de la Cruz uważana jest przez wielu za dziesiątą muzę. Należy do czołowych postaci Złotego Wieku literatury hiszpańskiej i jest pierwszą wybitną pisarką Ameryki. Bez wątpienia była kobietą, która wyprzedziła swoje czasy.

Źródło: www.vaticannews.va

 
« 1 »

reklama

reklama

reklama