Na Śląsku zabrzmiała pieśń pokutna i pasyjna

W sobotę 6 kwietnia odbył się ekumeniczny XIV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach na Śląsku. W tym roku znowu był bardzo wysoki poziom. To świadectwo na to, że dba się o dobre wykonywanie chóralnej muzyki.

Przegląd rozpoczął się o godz. 9.15.  Uroczystego rozpoczęcia dokonali ks. prałat Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (w której odbywał się Przegląd) i Dyrektor Organizacyjny Przeglądu Ewa Adamczyk-Ścibik, zasiadająca również w jury. Obok niej w skład jury wchodzili: ks. dr Wiesław Hudek, przewodniczący jury i Dyrektor Artystyczny Przeglądu, prof. dr hab. Mirosława Knapik, ks. Jan Waliczek i dr Aleksandra Maciejczyk.

Przesłuchania zakończyły się o godz. 15.20. W Przeglądzie, który ma charakter ekumeniczny wzięły udział chóry, zespoły, towarzystwa śpiewacze i schole. W ramach wydarzenia, o godz. 15.30 odbył się koncert w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żorach, w którym wystąpiły niektóre zespoły biorące wcześniej udział w przesłuchaniach.

O godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele świętych Apostołów Filipa i Jakuba, której przewodniczył bp Marek Szkudło. Bezpośrednio po mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, a zwieńczeniem całości był koncert laureatów.

W tym roku nagroda główna Grand Prix, pozłacana 24 karatowym złotem Statuetka Piety, powędrowała do chóru kameralnego "BEATITUDO", działającego przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie. Chórem dyryguje Krzysztof Dudzik.

I miejsce przyznano chórowi "STELLA MARIS" z parafii bł. bp. Władysława Gorala w Lublinie. Chórem dyryguje Barbara Cedrowska. II miejsce zajęła schola liturgiczna "GAUDETE", która działa przy Franciszkańskim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach. Scholą dyryguje Paweł Płoskoń, który utwór na bazie pieśni „Jest drabina do nieba” napisał specjalnie na tę okazję. III miejsce otrzymał chór  kościelny "LAUDAMUS" z rzymskokatolickiej parafii św. Alberta Jerozolimskiego w Trzyńcu. Chórem dyryguje Eugeniusz Worek.

Jury przyznało także specjalne nagrody i wyróżnienia. Najlepszym Dyrygentem został Filip Białas, prowadzący zespół "AGAPETOS" z Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Wyróżnienia trafiły do: Parafialnej Scholi Liturgicznej z parafii św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej, którą dyryguje Artur Gogolin, chóru "CANTORES MINORES BASILICA SANCTI ANDREAE" z bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu (wyróżnienie za najlepiej wykonaną pieśń), którym dyryguje ks. Robert Żwirek, do Żeńskiego Zespołu Wokalnego "MIRTILLO ROSSO" z parafii NMP Matki Pocieszenia (Sanktuarium w Oławie), którym dyryguje Barbara Janas oraz chóru mieszanego "CANTANTES DOMINO" z parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju, którym dyryguje Stanisław Kolorz.

To były prawdziwe, muzyczne rekolekcje w Wielkim Poście. Wszystkie pieśni były wykonane nie tylko na wysokim poziomie, ale i z niezwykłym przeżyciem i przekazem.

A. Czylok

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao