Niezwykła chorwacka tradycja wielkanocna, czyli „Pisanice od srca” na krakowskim Rynku

Wyjątkowy projekt artystyczny pochodzący z Koprivnicy, w tym roku zawita do Krakowa. „Pisanica od srca” czyli „Pisanka od serca” to tradycyjne, 2-metrowe pisanki, malowane przez chorwackich malarzy.

13 kwietnia staną na Starym Rynku, gdzie będzie odbywał Targ Wielkanocny oraz obchody Dnia Chorwacji. W wydarzeniach wezmą udział władze miasta Krakowa oraz chorwaccy dyplomaci.

„Pisanica od srca”

Od 12 lat w chorwackim mieście Koprivnica w okresie wielkanocnym organizowana jest wyjątkowa wystawa 2-metrowych pisanek, zdobionych przez lokalnych malarzy sztuki naiwnej. Ten rodzaj sztuki jest bardzo popularny w Chorwacji i doceniany na całym świecie. Sztuka naiwna to domena artystów nieprofesjonalnych, których prace często przypominają stylem rysunki dzieci – deformacja kształtów, często brak perspektywy i odpowiednich proporcji. Są to dzieła pełne kolorów, wykonane prostymi technikami. Sztuka naiwna wypływa z wnętrza artysty, przedstawia najczęściej sceny z życia codziennego. Od 2008 roku „Pisanki od serca” mają status Chorwackich Dóbr Kultury Niematerialnej.

Przez te wszystkie lata powstało ponad 100 niepowtarzalnych pisanek. Dzięki współpracy inicjatorów projektu z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną, część z nich została przekazana innym miastom na świecie jako symbol przyjaźni, miłości i radości związanej z Wielkanocą. Jaja wielkanocne z Koprivnicy zdobiły place, galerie handlowe, czy wystawy m.in. Nowego Jorku, Mediolanu, Budapesztu, Pragi, Monachium, Wiednia, Paryża czy Brukseli. W 2010 roku Chorwacja podarowała wielkanocne jajo papieżowi Benedyktowi XVI.

Dzień Chorwacji w Krakowie

W tym roku kilka z chorwackich pisanek będzie można zobaczyć w Krakowie. Już 13 kwietnia na Rynku rozpoczną się Targi Wielkanocne, a wraz z nimi wystawa tych wyjątkowych prac. O 12.00 na krakowskim Rynku, prezydent miasta Jacek Majchrowski uroczyście otworzy Targi Wielkanocne oraz Dzień Chorwacji. Towarzyszyć mu będzie delegacja z Chorwacji. Na scenie zaprezentuje się również zespół tamburzystów „FRONTmEni” z Koprivnicy.

W czasie Dnia Chorwacji mieszkańcy Krakowa będą mogli zapoznać się z przysmakami kuchni chorwackiej i ich tradycyjnymi wyrobami oraz zapoznać się z ofertą turystyczną na najbliższy sezon wakacyjny. Jedną z firm prezentujących swoje produkty będzie Podravka, która od dawna jest obecna i doceniana na polskim rynku. Firma pochodzi z Koprivnicy, dlatego projekt „Pisanki od serca” jest im bardzo bliski.

Na ich firmowym stoisku będzie można także zakręcić kołem fortuny, aby zdobyć produkty marki Podravka lub Vegeta. W sobotę odwiedzający będą mogli sfotografować się w fotobudce, a w niedzielę na dzieci będzie czekać stoisko malowania twarzy.

„Na jednej z tegorocznych pisanek malarze z naszego rodzimego miasta umieścili logo Podravki. Docenienie naszej firmy przez artystów z Koprivnicy to dla nas zaszczyt, szczególnie, że pisanka z naszym logo została wysłana właśnie do Polski, gdzie od lat z sukcesami promujemy nasze śródziemnomorskie produkty, szczególnie te pochodzące z Chorwacji” – powiedział Hrvoje Puhalo, prezes firmy Podravka. – „Najważniejsze wartości, którymi się kierujemy tworząc nasze produkty to kreatywność, ponieważ to właśnie ona pobudza do działania, zaufanie, które jest podstawą każdego dobrego i pełnowartościowego posiłku i pasja, która zamienia zwykły posiłek w prawdziwą ucztę. Inspiracje czerpiemy głównie z regionu Koprivnicy, bo właśnie tam zaczęła się historia Podravki. Myślę, że podobnymi wartościami kierują się artyści, którzy od lat przygotowują te wyjątkowe pisanki, dlatego jako firma bardzo się z nimi utożsamiamy i wspieramy inicjatywę Pisanek od serca”.

„Pisanki od serca” będzie można oglądać na krakowskim Rynku do 22 kwietnia. Dwie pisanki z Koprivnivy, w tym jedna z logami Podravka i Vegeta, w poniedziałek 15 kwietnia, zostaną uroczyście przekazane władzom Warszawy. Jedną z nich będzie można zobaczyć w okolicy Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, drugą w Muzeum Narodowym.

źródło: Podravka Polska Sp. z o.o.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao