Piekary k/Krakowa: zakończyła się „Vincentiana 2019”

Ponad 400 osób z całej Polski wzięło udział w trwającym przez 4 ostatnie dni 34. Przeglądzie Piosenki Religijnej pt. „Vincentiana 2019”.

Wydarzenie, które odbyło się w Piekarach koło Krakowa, to jednak nie tylko zmagania muzyczne, ale także rekolekcje dla dzieci i młodzieży.

Tegorocznemu festiwalowi przewodziły słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Idźcie! Oto Was posyłam”. - Misja głoszenia Dobrej Nowiny to zadanie wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa. On nas posyła do miejsc, gdzie żyjemy, uczymy się lub pracujemy, aby właśnie tam być autentycznymi świadkami Jego nieskończonej miłości. To właśnie chcieliśmy przekazać na różne sposoby uczestnikom - wyjaśnił kleryk Artur Wojcieszak, odpowiedzialny za wydarzenie.

Oprócz przeglądów zespołów, które przyjechały pod Kraków dosłownie z całej Polski, młodzi wysłuchali także świadectwa Jaśka Meli i spotkali się z bp. Markiem Solarczykiem oraz ks. Jakubem Bartczakiem. - Potrzeba dzisiaj młodym mocnych świadków. Słowa czasami nie mogą się przebić przez natłok rozrywki czy też informacji, jakie daje współczesny świat, ale dobry przykład życia zawsze pociąga - podkreślił kl. Wojcieszak.

W skład jury oceniającego młodych wokalistów weszli m.in. Jakub Blycharz z zespołu „NiemaGOtu”, ks. Piotr Klimczak CM z grupy „Kapela N.” oraz organistka s. Anna Majewska SM. Oprócz biorących udział w przeglądzie, na scenie Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” wystąpiły także już znane zespoły chrześcijańskie m.in. „niemaGOtu”, „Let Him Run”, „Lazaryści” czy „poProstu”.

Uczestnicy „Vincentiany 2019” podkreślali, że możliwość radosnego świadczenia o Bogu muzyką i w gronie rówieśników jest dla nich bardzo budująca. - W takich warunkach można naprawdę pogłębić swoją relację z Bogiem i radośnie, ale także w ciszy, zastanowić się nad tematem wiodącym, czyli swoim powołaniem - przyznała Dominika z pierwszej klasy liceum.

Wśród wyróżnionych podczas przeglądu zespołów znalazły się: Via Nova (1. miejsce), Actus Tragicus (2. miejsce), Jerzyki (3. miejsce) oraz Dilectus (nagroda wincentyńska). Oprócz tego laureaci pierwszego miejsca zostali także uznani za najlepszego wykonawcę przez publiczność.

„Vincentiana” jest przeglądem piosenki religijnej organizowanym przez kleryków Zgromadzenia Księży Misjonarzy od 1984 r. W ciągu ponad 30 lat trwania uczestniczyło w nim blisko 250 zespołów, które tworzyło około 1500 osób. Na scenie wydarzenia wystąpili m.in. "Pod Budą", "Skaldowie", "Perfect", "TGD", "Mate.O" czy "Full Power Spirit".

luk / Piekary

« 1 »

reklama

reklama

reklama