Żywiec: ludowi twórcy z „Grojcowian” z Medalami „Gloria Artis”

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przyznał znanej na Żywiecczyźnie artystce ludowej Jadwidze Jurasz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kierownikowi organizacyjnemu i artystycznemu zespołu „Grojcowianie” odznaczenie wręczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Medal przyznawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Na wniosek Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzeja Skupnia i z inicjatywy Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP minister uhonorował członków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Grojcowianie”, przedstawicieli gminy Radziechowy-Wieprz: Jadwigę Jurasz – Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - „Gloria Artis”, Brygidę Murańską i Marka Jurasza – Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz przedstawiciela Regionalnego Stowarzyszenia Kulturalnego „Roztoka” z Międzybrodzia Żywieckiego Jana Pitułę - Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” działa od 2006 roku. W 1995 r. powstały z inicjatywy Jadwigi Jurasz zespoły regionalne „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie”. Ta absolwentka Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu występowała wcześniej w najlepszych zespołach folklorystycznych Żywiecczyzny. Rok później z zespołem związała się Brygida Murańska pochodząca z Juszczyny. Artystka wykształciła wielu utalentowanych muzyków ludowych.

Zespół „Grojcowianie” kultywuje tradycje górali żywieckich. Artyści regularnie występują na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zdobywali nagrody i wyróżnienia, zarówno na Festiwalu Folkloru Górali Polskich, jak i w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.

rk / Żywiec

« 1 »

reklama

reklama

reklama