Jędrzejów: festiwal muzyki organowej u cystersów – w okrojonej formule

Choć w okrojonej formule i w nieco innym terminie – w jędrzejowskim opactwie cystersów rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – od wczorajszego koncertu światowej sławy mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej. Koncert był zarazem zwieńczeniem Odpustu Wincentiańskiego w cysterskiej parafii.

Artystce na zabytkowych organach akompaniował Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncert poświęcony był bł. Wincentemu Kadłubkowi - patronowi Jędrzejowa oraz św. Janowi Pawłowi II w 100-lecie jego urodzin. Podczas koncertu publiczność obok pieśni religijnych miała okazję wysłuchać pieśni i piosenek patriotycznych. Zabrzmiały m.in. Barka, Hymn Papieski autorstwa Węgorzewskiej, Modlitwa Obozowa, Ave Maria Schuberta.

Przybyła licznie publiczność, m.in. opat cysterski oraz burmistrz i starosta Jędrzejowski. Koncert prowadziła Anna Drela. Koncert odbył się z zasadami panującymi podczas pandemii koronawirusa. Publiczność wysłuchał koncertu w maskach.

Jak powiedział Robert Grudzień, koncert dotyczy dwóch ważnych postaci: bł. Wincentego Kadłubka oraz św. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał że bł. Kadłubek – wcześniej biskup krakowski jest mu bardzo bliski.

Dyrektor Grudzień zapowiada kolejne koncerty, choć nie ma ich tak wiele jak w minionych latach, gdy odbywały się one w soboty lipca i sierpnia.

Wieczornym koncertem w archiopactwie 23 września zostaną uczczone dwie ważne rocznice: 880 lat fundacji klasztoru i 75. rocznica powrotu cystersów do Jędrzejowa. Melomani wysłuchają Antonia Vivaldiego – „Cztery Pory Roku” oraz kompozycji „Ave Maria w Muzyce”. Wystąpią: Kwartet Smyczkowy Orkiestry im. Telemanna i Piotr Sadowski – skrzypce.

Kolejny koncert odbędzie się 28 października z okazji poświęcenia kaplicy bł. Wincentego Kadłubka po generalnym remoncie i konserwacji. Będzie to Koncert Sakralny "Ojczyzno ma", z udziałem znakomitego tenora Bogusława Morki, któremu na organach będzie towarzyszył Robert Grudzień.

Festiwal jest dorocznie akcją na rzecz odnowy XII-wiecznego klasztoru oo. cystersów, w którym zachowały się unikatowe organy z XVIII w., będące zabytkiem sztuki organowej w skali europejskiej. Wzorowano na ich słynne organy oliwskie.

W Jędrzejowie, wcześniej Brzeźnicy, został założony klasztor cysterski ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Po II wojnie światowej zostało ono odnowione przez mnichów opactwa Szczyrzyc. Obecnie w klasztorze posługuje ponad 20 mnichów, znajduje się przy nim także parafia.

dziar / Jędrzejów

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama