Udostępniono internetową bazę Ofiar Zbrodni Katyńskiej

MKiDN udostępniło internetową bazę Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zawiera ona największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Stanie się on częścią serwisu o zachowanych w wielu krajach poza granicami Polski cmentarzach i grobach wojennych.

Aleksander Marek Kowalski – wybitny sportowiec, hokeista, akademicki mistrz świata, wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. Janina Lewandowska – urzędniczka, pilot szybowcowy i samolotowy, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córka gen. Dowbor-Muśnickiego. Oboje zginęli w kwietniu 1940 roku, a ich szczątki spoczywają na cmentarzu w Katyniu. Informacje o nich i o tysiącach Ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazły się w specjalnej bazie przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejne finansowane przez MKiDN przedsięwzięcie upamiętniające Zbrodnię Katyńską.

Strona w języku polskim, angielskim i rosyjskim jest dostępna pod adresem katyn.miejcapamieci.gov.pl. Zawiera największy i najbardziej aktualny istniejący w sieci zbiór danych o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W przyszłości stanie się on częścią serwisu o zachowanych w wielu krajach poza granicami Polski cmentarzach i grobach wojennych.

Wyszukiwarka zawiera podstawowe dane biograficzne Ofiar Zbrodni Katyńskiej w formie bazy danych, które będą uzupełniane o zdjęcia Ofiar. Dane te zostały zaktualizowane w stosunku do Ksiąg Cmentarnych wydanych przez Radę OPWiM w latach 2000-2006. Skorzystano przy tym z dokumentów nadsyłanych przez rodziny Radzie Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa i później – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także publikacji i zgromadzonych materiałów archiwalnych. Unikalny charakter bazy polega przede wszystkim na tym, że uwzględniono w niej osoby figurujące na liście ofiar Zbrodni Katyńskiej zamordowane przez NKWD na terenie dzisiejszej Ukrainy, a ich dane opracowano według biogramów przygotowanych do niewydanej jeszcze Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni.

Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje na temat wybudowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2000 roku cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w 2012 roku - cmentarza w Kijowie-Bykowni. Udostępnione są także elektroniczne wersje Ksiąg Cmentarnych nekropolii w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Źródło: gov.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao