Niedługo premiera kinowa i telewizyjna filmu o ks. Franciszku Blachnickim

Film „Blachnicki. Życie i Światło”, w reżyserii Iwo Kardela, obejrzeć będzie można 15 listopada w katowickim Kinoteatr Rialto o godz. 18.00. Premiera telewizyjna planowana jest na 24 listopada o 23.10 w TVP1. „Fascynującą biografię bohatera ukazano w szerokim historycznym kontekście” – zapewniają twórcy.

Ks. Franciszek Blachnicki uważany jest dziś za jednego z pięciu – obok kardynała Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i abp Ignacego Tokarczuka – wielkich duchowych postaci Kościoła katolickiego w Polsce, którzy odegrali kluczową rolę w upadku komunizmu jako systemu kłamstwa i zniewolenia człowieka.

Ks. Franciszek od urodzenia związany był ze Śląskiem. Był kapłanem diecezji katowickiej. Choć jego działalność miała charakter ogólnopolski, a nawet międzynarodowy, choć dokonania bohatera są dziedzictwem Kościoła powszechnego, dzieła te rozpoczynał w macierzystej diecezji i do dziś na Śląsku są pielęgnowane.

Od tajemniczej śmierci sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, upływają 34 lata. Szczególnymi okolicznościami, jakie stoją za podjęciem pracy nad filmem, są zarówno setna rocznica urodzin księdza Franciszka Blachnickiego, trwający proces beatyfikacyjny, jak też nowe śledztwo w sprawie jego śmierci, prowadzone od kwietnia 2020 roku przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (O. Katowice).

Fascynującą biografię bohatera ukazano w szerokim historycznym kontekście. W jego życiorysie odbijają się najważniejsze momenty współczesnej historii XX w: Odrodzenie Polski po rozbiorach (III Powstanie Śląskie), II Wojna Światowa, Auschwitz, wyrok śmierci, cudowne ocalenie, prześladowania Kościoła w PRL, Jasnogórskie Śluby Narodu, organizacja wielkiego ruchu trzeźwościowego, – szykany w latach 60-tych i wyrok więzienia, działalność ewangelizacyjna wśród młodzieży – stworzenie kilkudziesięciotysięcznej wspólnoty Ruchu Światło-Życie, przyjaźń z Wojtyłą, współpraca z Solidarnością, odbiór z Danutą Wałęsową nagrody Nobla, nagroda Sołżenicyna w Waszyngtonie, patriotyczna i międzynarodowa działalność emigracyjna w latach 81 – 87 – pod hasłem Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, a w końcu, osaczenie kapłana przez komunistyczną agenturę i nagła tajemnicza śmierć.

Równie ważny dla twórców filmu jest fenomen skromnego księdza, który w miejscach gdzie się pojawia, uruchamia duchową przemianę, przybierającą z czasem, ogromny społeczny wymiar.

Ks. Blachnicki - wizjoner, zapowiedział upadek komunizmu, przewidując zarówno czas jak i okoliczności. Nie bez przyczyny wielu nazwało go Prorokiem (przewidział np. wybór Karola Wojtyły). W działaniach duszpasterskich wyprzedził swoją epokę, co w strukturach Kościoła narażało go na niezrozumienie, a nieraz nawet na odrzucenie.

W tak szerokim kontekście można lepiej zrozumieć dzieło ks. Blachnickiego, jego wpływ na losy Kościoła w Polsce i w ogóle nasze powojenne dzieje. Ważnym wątkiem filmu jest też ukazanie wpływu wychowanków Blachnickiego - uczestników Ruchu Światło Życie - na obecną, polską rzeczywistość.

Film będzie można obejrzeć również: TVP DOKUMENT 25 listopada, g. 21.10, TVP Historia, 26 listopada g. 17.18, TVP POLONIA 7 grudnia o godz. 22.35.

Film dokumentalny: BLACHNICKI. ŻYCIE i ŚWIATŁO
Reżyseria: Iwo Kardel
Scenariusz: Iwo Kardel, Jan Pospieszalski
Koprodukcja:
TVP SA
SILESIA-FILM
MEDIA PAWEŁ NOWACKI
Sponsor Główny: PKN ORLEN SA

WERSJE CZASOWE:
76’30” PREMIEROWA TVP I KINOWA
57’ FESTIWALOWA, oraz do KANAŁOW TEMATYCZNYCH

pni/dg / Katowice


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama