Piękna litania dla przeżywających żałobę. Posłuchaj i włącz się do modlitwy!

Dziś, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego, premierę ma płyta Michała Niemca pt. „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie”. Znajduje się na niej piękna modlitwa „Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych” dla tych, którzy doświadczyli straty bliskiej osoby.

Michał Niemiec, organista i kompozytor z Krakowa, przygotował kolejny album, którego premiera ma miejsce 15 października, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego. Tym razem płyta nawiązująca do przemijania i nadziei związanej ze zmartwychwstaniem ma być wsparciem na okres żałoby.

Krążek będzie nosił tytuł „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie”. Znajdzie się na nim 15 utworów – 13 pieśni w tematyce żałobnej i nadziei oraz intro i outro.

„Większość z planowanych pieśni pochodzi z rytuału pogrzebowego. Myślę, że mało je doceniamy, dlatego chciałem ukazać jak bardzo są wyjątkowe, przynosząc pokój w sercu. Chciałem również zaznaczyć, że nie trzeba mieć do nich dystansu spowodowanego skojarzeniem z przykrym wydarzeniem odejścia bliskich osób” - wyjaśnia Michał Niemiec.

W repertuarze znajdą się takie utwory, jak „Dziś moją duszę”, „U Ciebie, Boże”, nowa „Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych” czy „Życie, jesteś chwilą”. Jak dodaje Niemiec, pracując od ponad 13 lat jako organista w saletyńskiej parafii w Krakowie, od dawna fascynował się pieśniami żałobnymi.

„Pieśni żałobne, przepełnione słowem Bożym o nadziei zmartwychwstania rzeczywiście mają wartość terapeutyczną – widzę to na wielu pożegnaniach osób zmarłych, w których uczestniczę” – opisuje, dopowiadając, że często zdarza mu się, że żałobnicy po pogrzebach przychodzą do niego i mówią, że pieśni żałobne dodają im sił w tych trudnych chwilach związanych ze stratą bliskich.

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia płyty w tej tematyce była pieśń „Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam”, której Niemiec nauczył się na prośbę proboszcza saletyńskiej parafii. „Od początku ten utwór ujął moje serce. Kilka dni później w parafii oo. redemptorystów byłem na koncercie ku czci zmarłych i świętych. Te dwa wydarzenia sprawiły we mnie przekonanie, że płyta z pieśniami żałobnymi może przynieść ludziom wiele pokoju, nadziei i otuchy” – przyznaje Niemiec.

Płyta wpisuje się też w ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Świętego Józefa, patrona dobrej śmierci. „Myślę, że te pieśni pomogą osobom, które przeszły już najtrudniejszy, związany z silnymi emocjami, pierwszy etap żałoby, w którym najistotniejsze jest to, by ktoś mógł ich po prostu wysłuchać. Osoby, które mają już ten etap za sobą, nadal potrzebują wsparcia i przekonania, że poza życiem ziemskim jest coś więcej i że ponownie spotkają swoich bliskich w niebie. O takiej pewności mówią właśnie te utwory” – podkreśla autor nowego krążka.

Ilustracją do płyty jest obraz pt.: „Patrzeć, aby widzieć” namalowany przez Marzenę Wasilewską, który przedstawia wyłaniające się z ciemności światło. Szczegółowe informacje na temat tego projektu dostępne są na stronie www.niemiecmichal.pl/pewnosc-nadziei/.

„Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych” jest częścią muzycznego albumu pt. „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie”. Tekst i melodia posiadają IMPRIMATUR Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

„Wraz z zaprzyjaźnioną polonistką prof. Haliną Bursztyńską stworzyliśmy nową modlitwę skupioną już nie tylko na tematyce dziecka utraconego, ale ogólnie na osobach, które straciły swoje życie w różnych okolicznościach oraz na tych, którzy zostali przez taką śmierć osieroceni” – pisze muzyk na swojej stronie.

Źródło: KAI, YouTube, niemiecmichal.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama