Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w 2022 roku w Krakowie

Urna z prochami zmarłego rok temu kompozytora zostanie złożona w Panteonie Narodowym. Uroczystości zaplanowano na 29 marca 2022 roku. W imieniu rodziny K. Pendereckiego poinformował o tym Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

„Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku” – zaznaczył w komunikacie, przekazanym PAP.

Krzysztof Penderecki był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Był doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 29 marca 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Ze względu na pandemię pogrzebowa Msza św. odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii zmarłego w Krakowie i miała charakter zamknięty. Do czasu uroczystości państwowych urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Źródła: Radio Kraków, PAP

« 1 »

reklama

reklama

reklama