reklama

Przywrócono blask ołtarzowi Wita Stwosza

Jak poinformowano na stronie bazyliki Mariackiej w Krakowie, zakończyła się konserwacja ołtarza dłuta Wita Stwosza. Prace trwały ponad sześć lat i kosztowały ponad 14 mln zł. Dziękczynienie za renowację ołtarza Mariackiego zaplanowano na uroczystość Wniebowzięcia NMP.

„Mam nadzieję, że tak jak przed wiekami rodzice będą i dzisiaj przyprowadzać swoje pociechy, a nauczyciele swoich uczniów, aby opowiadać historię z życia Jezusa i Maryi. Całe piękno i artyzm ołtarza w wielu odsłonach dotyczy przecież tego tematu” – powiedział ks. inf. Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej.

Podczas prac dokonano kilku ciekawych odkryć, np. przy zwieńczeniu odnaleziono kartkę z inskrypcją stolarza, który w 1957 roku pracował przy ołtarzu.

Niezwykłego odkrycia dokonano 16 września 2019 roku. Odsłonięto i odczytano datę 1486 znajdującą się na boku apostoła – św. Jakuba, podtrzymującego zasypiającą Maryję. Data ta nie była wcześniej znana badaczom sztuki średniowiecznej i opisana w literaturze przedmiotu. Wyprzedza ona o trzy lata datę poświęcenia ołtarza.

„Do tej pory nie było żadnych napisów na ołtarzu w postaci daty, sygnatury, inskrypcji czy gmerku. Charakter pisma jest typowy dla cyfr gotyckich z charakterystyczną czwórką. Nie ma zatem wątpliwości, że jest to autentyk” – podkreślał wówczas dr hab. Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczo-konserwatorskich.

Szczegółowy opis prac dostępny jest stronie bazyliki Mariackiej.

Źródło: mariacki.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama