Sagrada Familia na kolejnym etapie prac. Czy uda się je zrealizować w tym roku?

Zespół konstrukcyjny bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie ogłosił ambitny cel na 2021 rok. W planach jest ukończenie wieży Maryi Panny i umieszczenie na niej 12-ramiennej gwiazdy. To druga co do wysokości wieża bazyliki Gaudiego. Będzie miała 138 m.

Prace nad wieżą są już zaawansowane. W tej chwili wszystkie poziomy wieży są już ustawione i brakuje tylko elementów 25-metrowego terminala, czyli ostatniej części wieży, którą zwieńczy podświetlana 12-ramienna gwiazda.

Według strony internetowej archidiecezji barcelońskiej, ostatnia część wieży będzie składać się z trzech elementów.

Pierwsza jest korona. Jest to element wykonany z kamienia, wysoki na 6 metrów i zakończony 12 gwiazdami z kutego żelaza. Gwiazdy otaczają dolną część terminala ku górze.

Drugi element to rodzaj szybu lub latarni o strukturze hiperboloidalnej, który odpowiada środkowej części terminala, ma 18 metrów wysokości. Kończy się trzema ramionami podtrzymującymi gwiazdę. Cała jego zewnętrzna powierzchnia jest wykonana z mozaiki w odcieniach bieli i błękitu.

Ostatnim elementem jest gwiazda. Ma średnicę 7,5 metra i 12 ramion. Wszystkie powierzchnie są wykonane z teksturowanego szkła i są oświetlone od wewnątrz.

To, czy wieża zostanie ukończona w tym roku, będzie zależało od przebiegu pandemii koronawirusa. Jeśli liczba zakażeń w mieście wzrośnie, prace będą musiały zostać ponownie wstrzymane, tak jak w zeszłym roku.

Jeśli pozwolą na to warunki, kamienne panele korony zostaną umieszczone w pierwszym kwartale 2021 r. W trzecim kwartale zostaną zamontowane dwa duże fragmenty latarni. W grudniu zostanie dodana gwiazda. Bazylika ma zostać ukończona w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Antonio Gaudí rozpoczął pracę nad projektem w 1883 r. W 1914 r. Przerwał wszelkie inne prace, aby skupić się wyłącznie na bazylice, której poświęcił się aż do niespodziewanej śmierci.

W 1926 roku, w wieku 73 lat, został potrącony przez tramwaj, gdy szedł do kościoła św. Filipa Neri w Barcelonie na spowiedź. Przechodnie nie rozpoznali słynnego architekta z powodu jego znoszonego ubrania i braku dokumentów tożsamości. Zmarł trzy dni po wypadku i został pochowany w krypcie swojej niedokończonej bazyliki. Jego proces beatyfikacyjny został otwarty w Rzymie w 2003 roku.

W czerwcu 2019 roku bazylika ostatecznie otrzymała oficjalne pozwolenie na budowę , 137 lat po rozpoczęciu jej budowy. Prace budowlane początkowo przebiegały wolno, ponieważ zależały od prywatnych darowizn. Przerwała je hiszpańska wojna domowa, podczas której bojownicy podpalili kryptę i zniszczyli niektóre projekty architekta i modele gipsowe.

Gaudí stworzył wiele znanych dzieł w Barcelonie, używając swojego charakterystycznego stylu inspirowanego naturalnymi formami i unikającego ostrych kątów związanych z architekturą modernistyczną. Podsumował swoje podejście, mówiąc: „Linia prosta należy do ludzi, a krzywa do Boga”.

Zapytany o to, ile czasu zajmie budowa bazyliki, podobno powiedział, odnosząc się do Boga: „Mój klient się nie spieszy”.

Źródło: catholicnewsagency.com, esglesia.barcelona

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama