Słyszałeś „Modlitwę o pokój”? Jeśli tak, czy wiesz, kto skomponował ten utwór?

To już dziewięć lat, gdy nie ma z nami wybitnego śląskiego kompozytora i popularyzatora muzyki religijnej, Norberta Blachy. Jego postać żyje jednak nadal w pamięci wielu uczniów i odbiorców muzyki

Dziewiąta rocznica śmierci Norberta Blachy to jednocześnie dziewiąty rok istnienia Wesołego Wędrownika, czyli projektu muzycznego upamiętniającego twórczość tego gliwickiego kompozytora. “Norbert w wyjątkowy dla siebie sposób potrafił łączyć ludzi (...)” - mówi Bartosz Jaśkowski, były student Norberta, wokalista, pedagog i kompozytor. 

Norbert Blacha urodził się 1959 roku. Wychowany w Gliwicach, w rodzinie, w której miłość do muzyki zaszczepił w nim jego ojciec, Norbert senior. Związany z muzyką religijną, szczególnie mocno rozkochany w muzyce Gospel i Negro Spiritual. Był założycielem zespołu Cantate Deo, z którym przez wiele lat koncertował po całej Polsce. Wieloletni pedagog Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, gdzie swoją miłość do Gospel wkładał w serca młodych adeptów muzyki rozrywkowej. Związany również z PWST Krakowie oraz Bytomiu. Był realizatorem nagrań i założycielem Studio B1. Skomponował i zaaranżował setki utworów, niestety nie wszystkie ujrzały jeszcze światło dzienne. Jego najbardziej znany utwór "Modlitwa o pokój" znana jest i wykonywana na całym świecie. Zmarł w 2012 roku.

 

Pielęgnowanie pamięci o Norbercie jest celem Wesołego Wędrownika. “Im dłużej ktoś pozostaje w naszej pamięci, tym dłużej trwa w nas żywo. W przypadku muzyka, jego odbiciem jest właśnie muzyka, która może nadal rezonować w sercach ludzi mimo tego, że kompozytor przygląda się już temu z góry” - mówi córka Norberta, Gabrysia - pomysłodawczyni i organizatorka Wesołego Wędrownika. Tym bardziej cieszy fakt, że pomimo obostrzeń, na koniec zeszłego roku odbyła się ósma edycja tego wydarzenia. Koncert został zorganizowany w gliwickim Centrum Kultury Jazovia. Był on transmitowany online w serwisie Youtube (link do koncertu: https://www.youtube.com/watch?v=FM7KfPFVu_g).  

 

Oprócz samych koncertów, powstają też inne inicjatywy. Na stronie w serwisie Facebook (https://www.facebook.com/wesolywedrownik) powstała seria filmów, w której muzycy związani z Wesołym Wędrownikiem opowiadali jaki jest Gospel Norberta Blachy. Od niedawna filmy z wspomnieniami o Norbercie nagrywają jego byli studenci i przyjaciele, wśród nich Bartosz Jaśkowski, Paweł Tomaszewski czy Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Je również można zobaczyć na Facebook’u.  

 

Kolejnym krokiem zespołu jest podsumowanie minionych lat poprzez wydanie płyty z twórczością Norberta Blachy. Chcemy poszerzać grono odbiorców tej nietuzinkowej muzyki. Można stać się częścią tego przedsięwzięcia i pomóc nam w jego realizacji na Zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/mmske3).

« 1 »

reklama

reklama

reklama