Nie tylko w listopadzie pamiętajmy o tych, którzy odeszli

Każdy z nas ma kogoś „po drugiej stronie” – rodziców, współmałżonka, siostry i braci, krewnych i przyjaciół. Płaczemy po ich stracie, ale czy pamiętamy potem o nich w naszej modlitwie? Nasi zmarli sami sobie pomóc już nie mogą. Oni liczą na nas, na nasze modlitwy i ofiary.

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dla Polaków są to również dni pamięci narodowej. Z tego powodu zapalamy znicze na grobach powstańców, mogiłach nieznanych żołnierzy, cmentarnych kwaterach, w miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych zabitym żołnierzom i cywilom podczas I i II wojny światowej. Gesty te są wyrazem naszej pamięci, a ona prowadzi do modlitwy, która jest najcenniejszym darem.  

Już drugi rok z rzędu Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich zaprasza Polaków do wspólnej modlitwy za zmarłych.

„Najdoskonalszą modlitwą, którą możemy ofiarować, jest Msza św. i to jest najpiękniejszy dar. Mamy różnego rodzaju odpusty za zmarłych, kiedy szczególnie w oktawie dnia zadusznego nawiedzamy cmentarze, możemy te odpusty uzyskać. Jest wiele możliwości, nasze dobre uczynki i naszą jałmużnę możemy ofiarować w intencji zmarłych”. W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, przez cały listopad będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską. Skorzystajmy z tego.

W jaki sposób modlić się za naszych zmarłych? „Mamy tutaj wiele różnych sposobów od zwykłej modlitwy w intencji zmarłych: «Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci» czy «Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie», po nawiedzanie cmentarzy, zapalanie świec, ofiarowanie naszych modlitw” – przypomina ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich.

Św. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów był wielkim propagatorem modlitwy za zmarłych. Sam miał wielką wrażliwość, czy jako kapelan żołnierzy, którzy ginęli często bez przygotowania, czy też kiedy widział osoby, które umierały w czasie zarazy. Sam też wiele razy unikał śmierci i widział, jak ważne jest, żeby pamiętać o konających i zmarłych, mówił: „Zważ, że wielkim uczynkiem miłości jest towarzyszenie zmarłym w ich pogrzebie, lecz jeszcze większym dziełem jest uwalnianie ich dusz z grobu oczyszczających płomieni przez pobożne modlitwy”. Dlatego Pomocnicy Mariańscy zapraszają do włączenia się w Nowennę za zmarłych „Niech dojdą do domu Ojca”, którą odmawiać będą w terminie 1-9 listopada (szczegóły tutaj>>).

Modlitwa za zmarłych za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego:

„Panie Jezu, za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego, proszę Cię za tymi, którzy przekroczyli już bramę śmierci i oczekują twojego miłosierdzia w czyśćcu. Spraw, abym w Twoim domu spotkał się z moimi bliskimi i wszystkimi braćmi i siostrami, których powołałeś do życia wiecznego. Amen”.

O modlitwie za zmarłych opowiadał w Salve NET ks. Łukasz Wiśniewski MIC. Oba odcinki dostępne są na YouTube (część 1, część 2).

Źródło: materiały prasowe / Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama