Członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu podczas wizyty w Auschwitz-Birkenau podpisali wspólne porozumienie.
Przywódcy wspólnot religijnych w Izraelu podkreślili w deklaracji, że wierzą w Stwórcę, który "rządzi światem życzliwie i miłosiernie i nakazuje nam żyć ze wszystkimi ludźmi w pokoju i wzajemnym szacunku".
Informują, że jako zwierzchnicy oficjalnych wspólnot religijnych w Izraelu postanowili wspólnie odbyć historyczną wizytę do Polski, w tym na teren obozu Auschwitz-Birkenau. Celem tej wizyty jest uczczenie pamięci milionów Żydów i innych ofiar Holokaustu, a także wyrażenie determinacji, by uczynić wszystko, co w ich mocy, żeby zapobiec powtórzeniu się takich okrucieństw.
W dokumencie liderzy wspólnot religijnych wzywają przywódców świata, aby ci w swoich krajach oraz za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych "działali z niezłomną stanowczością przeciwko antysemityzmowi, nienawiści wobec innych, które po raz kolejny nękają współczesne społeczeństwo".
Oświadczają też, że są gotowi współpracować i uczynić wszystko, co w ich mocy na rzecz zrealizowania tego ważnego apelu także w Ziemi Świętej, tak aby umocnić zgodę i zrozumienie istniejące już w Izraelu między różnymi wspólnotami religijnymi.
"Aby budować pokój i wzajemny szacunek między wyznawcami religii na całym świecie i w naszym kraju musimy stosownie wychowywać nasze wspólnoty i dzieci oraz zapobiegać obrazie uczuć i przekonań innych" - podkreślają autorzy deklaracji.
"Tu, w Auschwitz-Birkenau, w miejscu najbardziej przerażających zbrodni przeciwko ludzkości w historii oraz symbolu ostatecznego zła, gdzie nazistowskie Niemcy dokonały mordu milionów Żydów i innych osób - mężczyzn, kobiet i dzieci - deklarujemy nasze oddanie świętości życia ludzkiego. Odrzucamy rasizm, fanatyzm i ekstremizm, zwłaszcza gdy są one popełniane rzekomo w imię religii i w ten sposób profanują religię" - podkreślili w deklaracji członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu.
Rada Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu wzywa ponadto w dokumencie do zakończenia wojny i modlitwy o pokój w zgodzie z wizją proroków: „Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” (Izajasz 2,4).
Do Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu należą Naczelny Rabinat Izraela, Muzułmański Urząd Religijny, Chrześcijańskie Kościoły w Ziemi Świętej, Urząd Religijny Druzów, Muzułmanie Ahmadiyya, bahaici oraz gminy Samarytan.
W skład delegacji goszczącej w Polsce od niedzieli wchodzą m.in. greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, greckokatolicki arcybiskup Georges Bacouni, ormiańsko-apostolski patriarcha Nourhan Manougian, anglikański arcybiskup Jerozolimy Suheil Dawani. Do Polski przyjechali też m.in. naczelny rabin Kiriyat Malakhi Moshe Pinto, naczelny rabin Dimony Yitzhak Elefant, rabin David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif, oraz dwaj sunniccy imamowie z Galilei.
Podczas czterodniowego pobytu 30-osobowa delegacja zwiedziła już m.in. Synagogę im. Nożyków i Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Przywódcy religijni spotkali się także z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim oraz w Krakowie z kard. Stanisławem Dziwiszem.
lk / Oświęcim