Inauguracja Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego

Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe Zakonu Pijarów.

Jubileusz związany z rocznicą 400 lat istnienia Zakonu Pijarów oraz 250 rocznicą kanonizacji założyciela zgromadzenia, św. Józefa Kalasancjusza, przebiega pod hasłem: „Głosić, przemieniać, wychowywać”.

Mszy Świętej przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, który w czasie homilii przedstawił sylwetkę świętego założyciela Zakonu Pijarów oraz cechy charakteryzujące jego działalność. Podkreślił on rolę wychowania integralnego w działalności zgromadzenia. - Święty Józef Kalasancjusz pragnął zaspokoić wszystkie potrzeby młodych ludzi, nie tylko te materialne i zawodowe, ale także duchowne i religijne. - mówił do zebranych.

W ramach jubileuszu zorganizowano także spotkanie dla przedstawicieli mediów, w czasie którego podsumowano działalność zakonu w Polsce oraz przedstawiono sytuację szkolnictwa katolickiego na świecie. Kard. Zenon Grocholewski podkreślił, że szkoły katolickie są cenione na wszystkich kontynentach. - Kiedy pracowałem jako Prefekt Kongregacji (ds. Edukacji Katolickiej - przyp. red.), nigdy nie słyszałem słów krytyki na temat naszych szkół - mówił kardynał.

Podał także przykład kilku państw, w których chrześcijaństwo nie jest religią dominującą, a mimo to, szkoły prowadzone przez instytucje kościelne cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym i najlepszą renomą spośród wszystkich placówek oświatowych. - Dobrym przykładem jest Tajlandia, gdzie mamy około 30 tysięcy katolików, a w naszych szkołach uczy się ponad 465 tysięcy uczniów. Mamy najlepsze szkoły i szpitale. Oprócz wysokiego poziomu opieki możemy także dać piękne świadectwo życia zgodnie z naszymi wartościami - mówił kard. Grocholewski.

Purpurat poruszył także sprawę obecności szkół w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz głoszenia Ewangelii. - Zastanawialiśmy się, czy prowadzić tam nasze placówki, ale doszliśmy do wniosku, że warto. Władze tych państw chcą naszych szkół, ale nie chcą słyszeć o Chrystusie. Stwierdziliśmy, że nie wojna, ale współpraca i pokój będą okazją do dawania świadectwa - mówił do zebranych. Jak podał kard. Grocholewski, w chwili obecnej w chrześcijańskich placówkach oświatowych na całym świecie kształci się ponad 50 milionów uczniów.

Głos zabrał także o. Sławomir Dziadkiewicz, który jest koordynatorem pracy szkół pijarskich w Polsce. Podkreślał on, że tym, co wyróżnia ofertę edukacyjną Pijarów, jest przede wszystkim rozszerzona siatka godzin dydaktycznych oraz wysoki poziom nauczania, który potwierdzają wyniki zewnętrzne: sprawdziany szóstoklasisty, egzaminy gimnazjalne i matury. - Szkoły przeżywają różne kłopoty. A my co roku martwimy się tym, że nie możemy przyjąć do siebie wszystkich chętnych kandydatów. Dajemy naszym podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i tworzymy niezwykły klimat. Ponadto, ważny dla nas jest aspekt duchowy, choć oczywiście niechrześcijanie też mogą się u nas uczyć - mówił do zebranych.

Ojciec Dziadkiewicz wskazał także na inne czynniki, które są charakterystyczne dla działalności Zakonu Pijarów: współpraca z rodzicami i wzmacnianie w nich poczucia odpowiedzialności za wychowanie dzieci oraz edukację integralną, formującą całego człowieka, a nie tylko jego intelekt. Jak mówił, jest to najważniejszy element w codziennej pracy z uczniami.

W Polsce Zakon Pijarów prowadzi szkoły w siedmiu miastach: w Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu i Warszawie. Kształci się w nich łącznie ponad 3,5 tys. uczniów.

kak / bd, Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama