Warszawa: spotkanie diecezjalnych duszpasterzy prawników

Przygotowania do ogólnopolskiej pielgrzymki prawników na Jasną Górę oraz omówienie całorocznego programu formacyjnego były tematem spotkania diecezjalnych duszpasterzy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, które odbyło się w dziś w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Obradom przewodniczył delegat ds. Duszpasterstwa Prawników bp Piotr Sawczuk.

- Podczas corocznego spotkania ustalamy program ogólnopolskich wydarzeń duszpasterstwa. Przygotowujemy program i temat ogólnopolskiej pielgrzymki prawników polskich na Jasną Górę – powiedział KAI bp Sawczuk. Pielgrzymka odbędzie się w pierwszą sobotę października i poświęcona będzie zagadnieniom rodziny i ochrony życia. W wydarzeniu bierze co roku udział blisko 500 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

W tym roku środowisko prawników oprócz pielgrzymki do Częstochowy odwiedzi krakowskie sanktuarium w Łagiewnikach, aby uczcić Boże Miłosierdzie. Inicjatywę organizowaną pod koniec maja przygotowuje duszpasterstwo z Wrocławia, a udział potwierdziły już inne diecezje.

Krajowy duszpasterz prawników, ks. Tomasz Czarnocki zwraca uwagę, że w formacji grup zawodowych trzeba zwrócić uwagę na regularną formację. - Jako diecezjalni duszpasterze środowiska prawniczego odkrywamy potrzebę poszerzenia oferty. Nie możemy liczyć na to, że coraz więcej tłumów będzie przyjeżdżać na wydarzenia organizowane raz w roku. Musimy rozwijać regularne propozycje nakierowane na różnych odbiorców – powiedział duszpasterz.

Duchowny wskazał jednocześnie, że fundamentem duszpasterstw specjalistycznych, jest duszpasterstwo w parafiach, natomiast spotkania formacyjne poszczególnej grupy zawodowej mają charakter dodatkowy.

Na przykładzie diecezji siedleckiej ks. Czarnocki opowiedział, że częścią comiesięcznych spotkań jest Msza święta oraz konferencja podejmująca ważne i aktualne zagadnienia etyczno-zawodowe. – Staramy się przedstawić i przeanalizować treść dokumentów papieskich. Szukamy też odpowiedzi na konkretne pytania – dodał.

Duszpasterstwo prawników prowadzone jest w większości polskich diecezji. – Zdajemy sobie sprawę, że w mniejszych diecezjach, są one nieliczne, natomiast w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław duszpasterstwa działają prężniej – powiedział w rozmowie z KAI bp Sawczuk.

mip / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao