Bp Lityński: Prowadzenie dzieł miłosierdzia musi być zakorzenione w modlitwie

„Prowadzenie dzieł miłosierdzia musi być zakorzenione w modlitwie” – powiedział bp Lityński podczas spotkania z wolontariuszami Caritas.

Rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas odbyły się od 3 do 5 marca w Domu „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie.

Na rekolekcje do Głogowa przyjechało ponad 120 osób z terenu całej diecezji. – Dla Parafialnych Zespołów Caritas rekolekcje organizujemy dwa razy w roku. Adwentowe odbywają się w Rokitnie, a wielkopostne właśnie w Głogowie. Oprócz tego jesienią organizujemy dzień skupienia w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei – wyjaśnia Sylwia Grzyb, koordynator Parafialnych Zespołów Caritas.

Ostatniego dnia z uczestnikami rekolekcji spotkał się bp Tadeusz Lityński, który przywołał m.in. myśl św. Wincentego a Paulo: „Od modlitwy zależy wszystko: wytrwanie w powołaniu, owocność pracy, unikanie grzechu, żywotność miłości. Jednym słowem, od niej zależy zbawienie”. – Nie ma wątpliwości, że prowadzenie dzieł miłosierdzia musi być zakorzenione w modlitwie. Musi być na fundamencie modlitwy – mówił bp Lityński.

W całej diecezji działa prawie 200 PZC. – To ludzie, którzy w swoich parafiach, swoich środowiskach, zatrzymują się przy potrzebujących jak miłosierny samarytanin – zauważa ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

– Te rekolekcje są dla nich miejscem odpoczynku i fizycznego i duchowego. To też czas odkrywania na nowo swoich motywacji i po to są też rekolekcje oraz dni skupienia, żeby na nowo uświadomić sobie, że Chrystus nas posyła – dodał.

Do przyjazdu na rekolekcje nikogo nie trzeba namawiać. – Te rekolekcje to dla mnie czas uduchowienia i poznania osób, które na co dzień też pomagają innym – zauważa Stenia Wijatkowska z parafii pw. św. Józefa w Nowej Soli.

Rekolekcje poprowadził ks. Mirosław Gas, proboszcz parafii w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Obok Mszy św., wspólnej modlitwy i nauk rekolekcyjnych uczestnicy rekolekcji mieli też czas na zapoznanie się z inicjatywami podejmowanymi przez Caritas w naszej diecezji.

Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II prowadzi wspólnota Cichych Pracowników Krzyża.

kk / Głogów

« 1 »

reklama

reklama

reklama