Serpelice: CECOC nad Bugiem

Przełożeni prowincji, kustodii i delegatur Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Kapucynów spotkali się w Serpelicach nad Bugiem

Na przełomie maja i czerwca do nadbużańskiej wioski przyjechali bracia, by nie tylko dyskutować na temat bieżących spraw zakonu, ale także znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Wymiana doświadczeń i dzielenie się wydarzeniami z poszczególnych okręgów to stały element spotkań. Podjęto dyskusję nad aktualnymi problemami prowincji należących do CECOC - konferencji przełożonych Europy Środkowo-Wschodniej. 

Gościem spotkania był br. James Donegan z Kurii Generalnej, który oprócz przedstawienia aktualnej sytuacji w Zakonie był do dyspozycji braci, odpowiadając na konkretne pytana. Był czas także na braterskie rozmowy, rekreacje. Radość braciom sprawiła wizyta bpa Pacyfika Dydycza. Niektórzy pamiętają spotkania z czasów gdy był definitorem generalnym i przemierzał ówczesne "kraje demokracji ludowej". Nasz współbrat odszukiwał wtedy braci, którzy przeżyli komunizm i zachowali nasz charyzmat, żyjąc w ukryciu. Prowincjał ze Słowenii np. wspominał pierwsze spotkanie z o. Pacyfikiem jako postulant, i do dzisiaj pamięta jak został zapytany, czy jest pewny swojego powołania. Natomiast o. Antoni zaskakiwał wszystkich pytaniami o konkretnych braci, szczegóły z ich życia, ze wspólnych spotkań.

Ustalono, że następne spotkanie konferencji CECOC odbedzie się w październiku, w Mińsku - po raz pierwszy na Białorusi.

« 1 »

reklama

reklama

reklama