Święta Góra: rozpoczęło się spotkanie młodych „Paradiso”

Na terenie klasztoru księży filipinów na Świętej Górze koło Gostynia blisko 400 osób bierze udział w spotkaniu młodych, które nazwano „Paradiso”.

Do piątku 30 czerwca, młodzież z archidiecezji poznańskiej będzie słuchać konferencji głoszonych przez biskupów pomagających im zgłębić kerygmat, uczestniczyć w warsztatach i koncertach muzyki chrześcijańskiej. Na finał młodzi zostaną posłani do swoich środowisk przez abp. Stanisława Gądeckiego.

Podczas „Paradiso” konferencje głosić będą bp Marek Solarczyk, bp Krzysztof Włodarczyk i bp Damian Bryl. Młodzież będzie też mogła zadawać biskupom pytania. – Ta formuła bardzo sprawdziła się na ŚDM w Krakowie. Liczymy, że przyjmie się i u nas. Mam zresztą nadzieję, że na Świętej Górze doświadczymy Krakowa w pigułce – zauważa ks. Arkadiusz Szady, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, koordynator spotkania.

Z blisko 20-osobową grupą z poznańskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki przyjechał ks. Michał Tomiak. – Młodzi bardzo potrzebują takich spotkań. Boją się zrobić ten pierwszy krok, boją się zaufać. Przeżycie takiego spotkania, w którego centrum stoi Jezus, może być dobrym początkiem pogłębiania wiary – zauważa ks. Tomiak.

Z młodzieżą przyjechały też osoby świeckie. Jedną z nich jest Hania Wasilewska z parafii pw. św. Urszuli w Ruchocicach. – Przywiozłam siedem osób ze wspólnoty młodzieżowej, którą zawiązaliśmy niedawno w naszej parafii. Chciałam pokazać im oblicze młodego Kościoła, zaproponować poznanie innych osób głębiej przeżywających swoją wiarę. Ufam, że ich serca zostaną tutaj poruszone – przyznaje.

W ciągu dnia młodzi ludzie będą też mogli uczestniczyć w dowolnych warsztatach. A mają w czym wybierać. Organizatorzy przygotowali około 30 propozycji, m.in. warsztaty biblijne, łucznicze, teatralne, sportowe, uczące tańca oraz budowania zespołu.

Swoim świadectwem podzielą się z młodymi goście „Paradiso”. Aktorka, Patrycja Hurlak opowie o swoim dawnym zaangażowaniu w czarną magię, nawróceniu i miłości do Jezusa. Dobromir Makowski, muzyk hip-hopowy, wychowanek domu dziecka znający zagrożenia czyhające na młodzież, wyjaśni, jak ich unikać. „Paradiso” obfitować zresztą będzie w muzyczne akcenty. Wieczorami zagrają m.in. TGD i Soudarion.

Wcześniej, podczas Mszy św. stanowiących centrum każdego dnia, grać i śpiewać będzie zespół Jordan z Poznania składający się z chóru, orkiestry i bandu. – Przygotowywaliśmy się do tego spotkania wielu miesięcy. Starannie dobraliśmy też repertuar. Wszystkie pieśni niosą ze sobą modlitwę i mam nadzieję, że uczestnicy „Paradiso” się w nią włączą – mówi dyrygent zespołu Jordan, Tomek Karwański.

Młodzi ludzie mieszkają w miasteczku namiotowym, które powstało nieopodal bazyliki – sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej. Z kolei w klasztornych ogrodach zaplanowano część warsztatów, przygotowano scenę i wyznaczono miejsca do wydawania posiłków.

W organizacji wydarzenia pomaga ponad 120 wolontariuszy. To głównie młodzi ludzie z gostyńskich parafii, ale też np. ze Szkół Rolniczych w Grabonogu, Bonifraterskiego Centrum Rehabilitacyjnego w Marysinie czy archidiecezjalnego duszpasterstwa „Jordan”.

W zamyśle organizatorów „Paradiso”: archidiecezji poznańskiej, świętogórskiej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri i archidiecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan”, „Paradiso” ma odbywać się na Świętej Górze cykliczne. – Wiadomo, pierwsze spotkanie organizuje się najtrudniej. Ale mamy nadzieję, że za kilka lat „Paradiso” będzie wręcz marką – przyznaje Ola Putowska z „Jordanu”. Samą nazwę zaczerpnięto od założyciela filipinów, św. Filipa Neri, który w różnych życiowych sytuacjach zwykł mawiać: „Preferisco il paradiso!”, czyli „Wolę niebo!”.

bt / Święta Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama