Sportowcy wspierają odbudowę kościoła na Syberii - zebrano już 100 tys. zł

Trwa zbiórka funduszy na spalony w kwietniu kościół w polskiej wiosce w Białymstoku na Syberii. Przedsięwzięcie „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” wspierają także sportowcy, w tym piłkarz Kamil Glik i kolarz Rafał Majka.

Z inicjatywy dziennikarza sportowego Michała Pola sportowcy przekazali na licytację przedmioty z autografami. Aukcje prowadzone są za pośrednictwem portalu allegro.pl i potrwają do 12 września. Inicjatywa prowadzona jest w ramach jezuickiego Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

W kwietniu, tuż po Wielkanocy, w polskiej wiosce Białystok na Syberii doszczętnie spłonął drewniany kościół zbudowany przez Polaków w 1908 r. Syberyjski Białystok to polska osada, położona w głębi Zachodniej Syberii, ok. 180 km od Tomska. Została założona przez dobrowolnych przesiedleńców z wileńskiej i grodzieńskiej guberni po koniec XIX w. Do dziś żyją w niej potomkowie osadników sprzed 100 lat. Kościół był dla nich namacalnym symbolem więzi z tradycjami i religią przodków. Świątynia przez ponad wiek była niemym świadkiem historii, która burzliwie przeszła przez te tereny. Dziś społeczność miejscowości wraz z parafią katolicką z Tomska, prowadzoną przez jezuitów, opiekujących się Białymstokiem, zbiera fundusze na odbudowę kościoła.

Szacowany koszt odbudowy kościoła to ok. 150 tys. euro. Obecnie na koncie organizatorów znajduje się ponad 100 tys. zł. W ramach akcji „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” odbywa się szereg przedsięwzięć mających na celu wsparcie zbiórki funduszy dla mieszkańców Białegostoku. W czerwcu w Białymstoku na Podlasiu miała miejsce wystawa fotografii z Syberii, cyklicznie odbywają się spotkania w różnych miastach Polski z ambasadorami akcji, jezuici organizują Misyjny Kiermasz. Teraz pomoc niosą także sportowcy.

Z inicjatywy dziennikarza sportowego Michała Pola zorganizowane zostały aukcje sportowych przedmiotów na portalu allegro.pl. Są one prowadzone w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61).

Wśród rekwizytów znaleźć można: replikę piłki z Euro 2016 z podpisem Kamila Glika, koszulkę kolarską liderów TPD z autografami Petera Sagana i Rafała Majki, koszulki z podpisami: siatkarza Krzysztofa Ignaczaka oraz paraolimpijczyków z Rio 2016.

Aukcje, z których dochód przeznaczony zostanie na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku, znaleźć można pod linkiem: allegro.pl

akan / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao