Kraków: zainaugurowano cykl wykładów otwartych na temat encykliki „Redemptor hominis”

W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie zainaugurowany został w niedzielę cykl wykładów otwartych na temat encykliki „Redemptor hominis”.

 Są one pomyślane jako forma przygotowania do przypadającej w przyszłym roku 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II.

Mszy św. rozpoczynającej cykl prelekcji na temat pierwszej encykliki Jana Pawła II przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, patron wydarzenia. Homilię wygłosił ks. prof. Edward Staniek, który zwracał uwagę na fakt, że kard. Karol Wojtyła był „testowany” przez świat w Krakowie, w Polsce i w Rzymie.

„Kiedy uznano, że on nie przejdzie na ludzką logikę, wydano na niego wyrok i wykonano przez zamach na Pl. św. Piotra. Bóg jednak potrzebował takiego odrzuconego kamienia. Ocalił go cudownie i miał do dyspozycji, budując Królestwo według Boskiej logiki” – przypominał kaznodzieja. Dodał, że to „ostre napięcie” między Boską a ludzką logiką jest ważnym wątkiem dziejów naszej ojczyzny, bo „dla wielu cenniejsza jest prawdziwa wolność niż proponowana przez świat w imię źle pojmowanej sprawiedliwości równość”.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreśla, że napisana przez Ojca Świętego w pierwszych latach pontyfikatu encyklika „Redemptor hominis”, stała się programowym tekstem jego służby człowiekowi, Kościołowi i światu, a jej autor jest w naszych czasach wzorcem życia dla milionów chrześcijan na całym świecie.

„Jan Paweł II podzielił się w tym dokumencie tym wszystkim, co nosił w swoim sercu, co dojrzewało podczas jego pasterskiej służby w Krakowie i co przygotowało go do jeszcze większej służby całemu Kościołowi” – uważa długoletni sekretarz papieża Polaka. Zdaniem hierarchy, nie wolno dopuścić, by papieskiego nauczania poszedł w zapomnienie, bo „znajdujemy w nim odpowiedź na wiele problemów nurtujących współczesnego człowieka, współczesny Kościół i świat”.

„Trzeba więc studiować teksty świętego Papieża, przyswajać sobie jego myśl, a także twórczo ją rozwijać, by stawiać czoło nowym wyzwaniom, przed jakimi stajemy” – uważa kardynał.

Wykłady otwarte na temat encykliki „Redemptor hominis” odbywać się będą w każdą drugą niedzielę miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Cykliczne spotkania będą przygotowaniem do przypadającej w przyszłym roku 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II. Pierwszą prelekcję, zatytułowaną „Wprowadzenie do encykliki Redemptor hominis”, wygłosił ks. prof. Edward Staniek.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama