Benedyktynki ze Staniątek wciąż potrzebują pomocy

Do 31 maja 2018 r. został przedłużony termin zebrania wkładu własnego, które mniszki ze Staniątek muszą wnieść, aby otrzymać dofinansowanie na stworzenie w opactwie muzeum. Nadal potrzeba około 2 mln zł.

Wczorajszą decyzję o przesunięciu terminu z końca tego roku na 31 maja roku przyszłego siostry przyjęły z wielką radością. „Mamy nadzieję, że ten czas pomoże nam zebrać brakujące środki. Przez kilka ostatnich tygodni poczułyśmy, że nie jesteśmy same. Szeroki oddźwięk na nasz problem, jaki zobaczyłyśmy w społeczeństwie, dodaje nam sił i pokazuje, że ludziom zależy na tym, by zadbać o dziedzictwo zgromadzone w klasztorze” – powiedziała KAI s. Stefania Polkowska OSB, ksieni opactwa.

Jak poinformowała, dzięki wsparciu mediów oraz ludziom dobrej woli w ciągu ostatnich 3 tygodni udało się zebrać około 300 tys. zł. „Koniec roku to okres zamykania rozliczeń i pewnie wielu podmiotom ciężko byłoby nas teraz wesprzeć. A tak będzie to możliwe jeszcze przez 5 miesięcy” – dodała mniszka.

Opactwo w Staniątkach otrzymało 7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na projekt "Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego". Zakłada on stworzenie w klasztorze muzeum - ze zbiorów w postaci obrazów, rękopisów, starodruków i muzykaliów czy przedmiotów i szat liturgicznych, a także otwarcie biblioteki i czytelni.

Jednak warunkiem przekazania zakonnicom pieniędzy jest posiadanie przez nie wkładu własnego w wysokości 3 mln zł. „Z serca i modlitwą dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory okazali zainteresowanie losami naszego klasztoru oraz jego bardzo realnym rozwojem dzięki temu projektowi. Prosimy przy tym o dalszą pomoc, aby mógł on rzeczywiście pełnić rolę skarbca narodowego” – podsumowała s. Polkowska.

Każdy, kto chciałby wesprzeć staniąteckie opactwo może to zrobić przekazując darowiznę na konto 49 1020 2892 0000 5802 0118 6170 (Opactwo św. Wojciecha SS. Benedyktynek, 32-005 Niepołomice, Staniątki 299). Z racji nadchodzącego Bożego Narodzenia w opactwie można również zakupić karpie, wypieki świąteczne czy też kalendarze na przyszły rok.

Warunki nabycia można ustalić telefonicznie (507 677 825) lub przez mailowo staniatki@benedyktynki.eu z s. Stefanią Polkowską. Szczegółowe informacje o opactwie można znaleźć na stronie www.benedyktynki.eu.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce, obchodzący w tym roku jubileusz 800-lecia, ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Obecnie na jego terenie mieszka 14 zakonnic.

***

Wcześniejszy apel Sióstr można znaleźć tutaj w dwóch językach: polskim i angielskim - opoka.news.

źródło: luk / Staniątki

Klasztor Benedyktynek w Staniątkach - zdjęcia Joanny Adamik z Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao