reklama

„12 dobrych spojrzeń” - Kolejna odsłona kampanii Niestygmatycy

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio kontynuuje kampanię społeczną NIESTYGMATYCY. Kolejna odsłoną kampanii jest opracowany specjalnie do pracy z młodzieżą konspekt lekcji oraz publikacja ze świadectwami osób wychodzących z bezdomności.

Seria wydarzeń i inicjatyw związanych z kampanią społeczną NIESTYGMATYCY odbywa się w ramach Jubileuszowego Roku Ojca Pio (100-lecie otrzymania stygmatów oraz 50-lecie śmierci). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem bezdomności poprzez propagowanie prawdziwego – dalekiego od obiegowych stereotypów – oblicza osób bezdomnych.

Do tej pory w ramach akcji NIESTYGMATYCY uruchomiona została poświęcona jej strona www.niestygmatycy.pl, odbył się również uliczny happening i otwarta została wystawa „Zobacz kogoś więcej niż tylko bezdomnego” – dwa ostatnie wydarzenia były związane z nieformalnym świętem osób bezdomnych przypadającym 14 kwietnia.

Kolejna odsłoną kampanii jest opracowany specjalnie do pracy z młodzieżą KONSPEKT lekcji, w który wplecione są prawdziwe historie osób borykających się z problemem bezdomności. Ma on zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do zmiany sposobu myślenia o osobach ubogich i potrzebujących. – Młodzi są otwarci, są chętni do przełamywania stereotypów, więc uznaliśmy, że warto i do tej grupy dotrzeć z przekazem dotyczącym problemu bezdomności – mówi br. Tomasz Duszyc OFMCap z Zarządu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, inicjator kampanii NIESTYGMATYCY. – To nasze drugie tego typu przedsięwzięcie skierowane do młodych. Podobny konspekt lekcji dla młodych opracowaliśmy w ramach odbywającego się w listopadzie 2017 roku Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej. Spotkał się z dużym zainteresowaniem – dodaje kapucyn. Konspekt wraz z prezentacją multimedialną oraz pomocami dla uczniów można pobrać ze strony: www.niestygmatycy.pl/konspekt.

Dodatkowo, również w ramach kampanii, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio wydało KSIĄŻECZKĘ „12 DOBRYCH SPOJRZEŃ”. Publikacja zawiera 12 świadectw osób bezdomnych, których los odmienił się dzięki pomocy pracowników, wolontariuszy i darczyńców Dzieła. Książeczka jest również praktyczną zachętą do złożenia 12 dobrowolnych ofiar na rzecz osób bez domu. Dla każdego Darczyńcy, który 12 razy wspomoże działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, przygotowano upominek. Publikacje w dowolnej liczbie można zamówić na stronie internetowej www.niestygmatycy.pl.

***

DZIEŁO POMOCY ŚW. OJCA PIO powstało czternaście lat temu z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. W miejscu tym w prawdzie i równości bracia kapucyni oraz świeccy towarzyszą osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane ponad 2000 podopiecznym jest możliwe w prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie. Oprócz pomocy doraźnej – ciepłego posiłku, możliwości kąpieli, wymiany i wyprania odzieży – w Centrach udzielane jest również wsparcie specjalistyczne: socjalne, zawodowe, prawne, duchowe i mieszkaniowe. Wszystko po to, by każda osoba dotknięta bezdomnością mogła znaleźć lub odzyskać dom.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

Źródło: Justyna Nosek, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 

www.dzielopomocy.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama