CBOS: 67 procent Polaków przystępuje do spowiedzi wielkanocnej

Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków – wynika z danych CBOS. - To bardzo ważne, by przygotować się do pełne­go udziału w Eucharystii - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Biorąc pod uwagę, że na koniec 2017 roku nasz kraj zamieszkiwało około 38 milionów osób, z wielkanocnej spowiedzi korzysta ponad 25 milionów Polaków.

Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, by „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu po­kuty”. Trzecie przykazanie dodaje: „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.” i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono „minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej” (KKK, nr 2042).

„To bardzo ważne, by przygotować się do pełne­go udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym” – wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. „Spowiedź raz w roku to pewne minimum” – dodaje i zachęca do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.

Warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. „Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nr 1422).

Aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są m.in. takie inicjatywy, jak „Noc Konfesjonałów”. Polega ona na tym, by zorganizować spowiedź w Wielkim Tygodniu trwającą przynajmniej do północy oraz zgłosić to na stronie internetowej: nockonfesjonalow.pl, dzięki temu każdy znajdzie najbliższy kościół ze spowiedzią. Najwięcej parafii włącza się w tę akcję w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. „Chodzi o to, aby nikt nie został bez spowiedzi przed Wielkanocą” – podsumowuje Rzecznik Episkopatu.

źródło: BP KEP, episkopat.pl

Rzecznik KEP o spowiedzi w Wielkim Poście

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao