Dziś Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

5 września, w rocznicę śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji niosących pomoc.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności ma zwrócić uwagę na znaczenie organizacji charytatywnych i wolontariackich, a także na wartość pomocy humanitarnej. Zbiega się z rocznicą śmierci kobiety, która była bardzo mocno zaangażowana w międzynarodową dobroczynność - św. Matki Teresy z Kalkuty. Ta święta kobieta dzieliła się sercem z najbiedniejszymi. Kiedy otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, oddała otrzymane pieniądze tym, którzy w Indiach mieli najmniej - najuboższym. Całe jej życie było oddane ubogim, chorym, potrzebującym pomocy. Można powiedzieć, że stała się dla świata wzorem dobroczynności i miłości wobec bliźnich. Niepozorna, mała kobieta, czerpiąca z mocy Bożej.

W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji charytatywnych i wolontariackich. Warto wspierać sprawdzone fundacje i stowarzyszenia niosące pomoc. Można wesprzeć m.in. Caritas Polska, Szlachetną Paczkę, Polską Akcję Humanitarną. Można także pomagać przez zaangażowanie się w wolontariat np. w hospicjach, szpitalach albo wolontariat misyjny. Dawcy krwi, potencjalni dawcy szpiku to także ludzie zaangażowani w dobroczynność. W Polsce jest bardzo wiele pięknych dzieł, których nie da się teraz wszystkich wymienić. Na pewno warto interesować się tym, co sprawdzone i dobre w niesieniu pomocy innym ludziom. Dobroczynność zmienia świat. Czasem też nie trzeba szukać daleko - pomocy może potrzebować sąsiad lub osoba, którą mija się na ulicy. Jak to powiedział św. Alojzy Orione: "Czyńcie dobro zawsze, czyńcie dobro wszystkim, zła nigdy nikomu".

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności przypomina o czynieniu dobra w codzienności i uwrażliwia na otwarcie serca na innych ludzi tak, jak to czyniła św. Matka Teresa z Kalkuty.

***

Zachęcamy do odwiedzania naszego serwisu dobroczynnosc.opoka.org.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama