Gniezno: abp Salvatore Pennacchio przekazał krzyże misyjne misjonarzom

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęcił i nałożył krzyże misyjne duchownym i świeckim misjonarzom i misjonarkom, którzy już niebawem będą ewangelizować w najdalszych zakątkach świata.

Posłanie miało miejsce podczas uroczystej Mszy odpustowej ku czci św. Wojciecha – biskupa, misjonarza, męczennika.

Krzyże misyjne otrzymało 25 osób: kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie. Pochodzą z archidiecezji i diecezji: gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, warszawsko-praskiej, przemyskiej, tarnowskiej, opolskiej, białostockiej, szczecińsko-kamieńskiej, bydgoskiej, gliwickiej, łomżyńskiej, radomskiej, rzeszowskiej, siedleckiej, toruńskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Krzyże te – będące znakiem jedności z całym Kościołem powszechnym, który jest misyjny ze swej natury – otrzymali misjonarze posłani zarówno przez Kościoły diecezjalne i przez przełożonych Zakonów i Zgromadzeń.

Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in.: na Kubie, w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Peru, Wenezueli, Kamerunie, Rwandzie, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Papui Nowej Gwinei. 

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych. 

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama