Jasna Góra – pierwszy „skrawek” wolnej Polski

4 listopada 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Pod patronatem prezydenta RP, z udziałem rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości jubileuszowe 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 4 listopada 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała Msza św. dziękczynna. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał, że Kościół przyniósł Polsce klucz do zrozumienia dziejów, dlatego naszych dziejów nie można odłączać od Chrystusa.

Na setne urodziny Niepodległej dzieci i młodzież w kolorowym korowodzie przyniosły stumetrową flagę, która w spektakularny sposób zawisła na jasnogórskiej wieży. Podczas pikniku odbyła się rekonstrukcja historycznych wydarzeń sprzed stu lat, śpiew patriotycznych pieśni i prezentacja sprzętu wojskowego i strażackiego. Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez realizację projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”, wspieranego przez program Niepodległa.

Na jubileusz jasnogórska wieża zyskała nowe oświetlenie a wczoraj rozbłysła w barwach narodowych. W hołdzie wielkiemu Prymasowi Wyszyńskiemu zabrzmiało oratorium Soli Deo Per Mariam a świętowanie zakończyła wieczorna modlitwa Polaków – Apel, także z udziałem wojska i młodego pokolenia, w tym dzieci z polskich szkół na Litwie.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama