Kielce: ponad 10 tys. dla Syrii od festiwalowej młodzieży

Ponad 10 tys. zł zebrano dla syryjskich dzieci podczas kilku ostatnich wydarzeń artystyczno-religijnych w Kielcach, głównie w trakcie koncertu „Alleluja, czyli Happy Day” i 45. Festiwalu Harcerskiego. Kwesta była częścią charytatywnej akcji „Kielce dla Syrii”.

Za pieniądze zebrane do puszek w trakcie dwóch koncertów będzie można przez miesiąc utrzymać ponad 250 syryjskich dzieci, zapewniając im dach nad głową, wyżywienie i edukację.

Kampania, której inicjatorami są prezydent Kielc Wojciech Lubawski i bp Jan Piotrowski, organizowana jest przez miasto, we współpracy z kieleckim oddziałem Caritas. Celem jest zebranie pieniędzy na zorganizowanie kolonii oraz pomocy edukacyjnej dla dzieci i młodzieży z dotkniętego wojną bliskowschodniego kraju.

Akcja „Kielce dla Syrii” rozpoczęła się 28 maja i potrwa do 30 września. Planowanym celem jest zebranie minimum 400 tysięcy złotych. W Syrii w ciągu ponad 7 lat wojny zginęło niemal 400 tysięcy osób, w tym ponad 20 tysięcy dzieci.

W Kielcach w ramach kampanii podczas wszystkich wydarzeń sportowych i kulturalnych wolontariusze kwestują, by uzbierać jak najwięcej środków, które posłużą m.in. na organizację turnusów wypoczynkowych, kolonii oraz pomoc edukacyjną, a także psychologiczną. Kwesty odbyły się podczas Dnia Dziecka, koncertu zespołów TGD czy warsztatów ceramicznych we współpracy z Centrum Dizajnu.

28 maja w Kielcach minister Beata Kempa, prezydent Kielc Wojciech Lubawki i biskup Jan Piotrowski podpisali porozumienie dotyczące pomocy dla zrujnowanej wojną Syrii.

Bp Jan Piotrowski podczas podpisywania porozumienia w miejskim Ratuszu podkreślił, że pomaganie potrzebującym to chrześcijański obowiązek, szczególnie tam, gdzie jest ból i ludzkie cierpienie. Syrię nazwał „nieludzkim poligonem doświadczania cierpienia”, zwłaszcza dzieci. – Kto pomaga dzieciom, szczególnie pokazuje swoje serce i empatię – podkreślił biskup kielecki.

Z prośbą o pomoc dla Syrii zwrócił się kilka miesięcy temu do kieleckiego samorządu – z inspiracji bp. Jana Piotrowskiego - ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który koordynuje pomoc dla Syryjczyków.

Partnerami projektu są ponadto: Caritas Diecezji Kieleckiej oraz rektorzy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Zainteresowani podpisali porozumienie o współpracy w zakresie organizowania pomocy materialnej dla ofiar wojny w Syrii oraz propagowaniu idei pokoju w świecie i unikania przemocy.

dziar / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama