reklama

Kraków: dary akcji "Rodacy-Bohaterom" na Litwie

W ramach XI edycji akcji "Rodacy-Bohaterom" w całej Małopolsce udało się zebrać prawie 5 ton żywności. Polacy mieszkający na Kresach ze wzruszeniem dziękowali za przywiezione im podarunki.

Tegoroczna inicjatywa zainicjowana przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen a koordynowana w Krakowie przez jezuicką uczelnię umożliwiła przygotowanie 450 jednakowych paczek. Ostatnie 150 studenci Akademii Ignatianum zaaranżowani w akcję zawieźli do Polaków mieszkających na Litwie osobiście.

- W czasie spotkań słyszymy słowa podziękowania, ale tak naprawdę to my dziękujemy, bo na Kresach w dalszym ciągu czuć Polskę i widać polski patriotyzm - powiedział Tomasz Konturek, który koordynował akcję w Krakowie.

Studenci obdarowali rodaków mieszkających w mieście Soleczniki - około 75% mieszkańców regionu to Polacy. Młodzi spotkali się z przedstawicielami Wspólnoty Bożego Miłosierdzia, a także z uczestnikami Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w rejonie solecznickim. Byli także w polskiej szkole „Żejmiany” w Podbrodziu w rejonie święciańskim.

- Z tą placówką współpracujemy już od paru lat, poprzez organizowaną na Ignatianum „Akcją Kredki”. Nasi studenci w czasie obrony prac dyplomowych, zamiast kwiatów i prezentów dla członków komisji i profesorów przynoszą przybory szkolne, które trafiają właśnie do uczniów tej szkoły - mówi Lesław Florian, student Ignatianum i wolontariusz akcji.

Polacy mieszkający na Kresach ze wzruszeniem dziękowali za przywiezione im podarunki. - Traktujecie nas jak swoich Rodaków, jak najbliższa rodzinę. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali nam pomocną dłoń - powiedział w imieniu Polaków z rejonu Antoni Jankowski, prezes Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Soleczniakach.

Także dla studentów była to niezmiernie ważna podróż. - Chwile wzruszenia, łzy w oczach tych starszych ludzi bardzo nas ujęły i zrozumieliśmy po co to wszystko robimy. Była to dla nas również prawdziwa lekcja historii, a osoby, które spotkaliśmy powinni być dla nas wszystkich wzorem - przyznał Igor Solarz.

Polaków na Kresach można wspierać do końca maja datkiem na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transportu paczek na Kresy oraz renowacji miejsc pamięci.

- Chcemy wesprzeć między innymi Polaków działających w Zułowie, a więc miejscu urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego. 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to dobra okazja, aby zatroszczyć się o to miejsce, tak mocno związane z Polską historią i kulturą - zapowiedział Tomasz Konturek.

Więcej informacji o inicjatywie można odnaleźć na stronach www.rodacybohaterom.pl i www.ignatianum.edu.pl/rodacybohaterom.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama