Kraków: muzyka kameralna dla osób bezdomnych

Osoby bezdomne wzięły udział w koncercie muzyki kameralnej zorganizowanym w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Dla podopiecznych kapucyńskiej organizacji zagrali studenci Akademii Muzycznej w Krakowie.

- Pomysł koncertu powstał, ponieważ w ramach zajęć mieliśmy zorganizować jakieś muzyczne wydarzenie. Moja grupa uznała, że chcemy umożliwić kontakt ze sztuką ludziom, którzy zwykle nie mają do niej aż tak łatwego dostępu – mówi Agata Front, koordynator przedsięwzięcia.

Podczas koncertu wystąpiły dwa zespoły studentów Akademii Muzycznej - klasyczne trio smyczkowe oraz duet barokowych skrzypiec i barokowej wiolonczeli.

- Poza możliwością obcowania z muzyką klasyczną, spotkanie dla pań i panów bez domu miało też walor edukacyjny, czyli możliwość zapoznania się konkretnymi instrumentami i ich historią – zauważa Agnieszka Adamczyk, pracownik Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. – Poza tym przewidzieliśmy przestrzeń do integracji przy kawie i herbacie – dodaje.

W repertuarze studentów znalazła się muzyka klasyczna oraz muzyka rozrywkowa. – Mieliśmy nadzieję, że ciekawym aspektem koncertu będzie możliwość usłyszenia i porównania instrumentów „zwykłych” - współczesnych oraz barokowych, których brzmienie jest inne m. in. przez zastosowanie innych strun – podsumowuje Agata Front.

Studenci Akademii Muzycznej zadbali także o prowadzenie koncertu, by opowiedzieć słuchaczom o granych przez siebie utworach.

To nie pierwsza inicjatywa artystyczna dla osób bezdomnych w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. W minionym roku odbywał się cykl koncertów i spektakli współorganizowanych przez wolontariuszy Góry Dobra, działających od przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Wystąpił m.in.: chór Gospel Voice i Gwiezdne Szyszki - dziecięcy teatr o św. Franciszku z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie. Regularnie obywają się także seanse filmowe.

eko / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao