reklama

Kraków: ogłoszono laureatów XI edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

- Współczesny świat potrzebuje ludzi, którzy mieliby serce, odwagę, życzliwość i miłość – mówił kard. Stanisław Dziwisz w trakcie gali zorganizowanej w Operze Krakowskiej.

W projekcie organizowanym przez  Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uczestniczyło około 200 szkół z Małopolski. Skierowany był on do uczniów klas VI i VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. Celem projektu jest uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka.

Od początku projektowi patronuje kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II. - Dziś możemy powiedzieć, że nasza młodzież jest wrażliwa, widzi wokół siebie tych, którzy potrzebują wsparcia, miłości, serdeczności. Młodzież nie tylko „widzi”, ale i czyni miłosierdzie – mówił kard. Dziwisz. Podziękował też szkołom, które realizowały programy niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. - Szkoła nie tylko kształci, ale i wychowuje. Myślę, że realizując program, szkoła przyczynia się do wychowania (…). Człowiek winien przede wszystkim służyć i on zyskuje na tym bardziej niż ci, którzy są obdarowywani – podkreślił kardynał. - Współczesny świat potrzebuje ludzi, którzy mieliby serce, odwagę, życzliwość i miłość – stwierdził emerytowany metropolita krakowski.

Laureatami pierwszych miejsc zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Pcimiu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Białce oraz Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy. Autorzy najbardziej skutecznych projektów w nagrodę pojadą do Rzymu. 

Zadaniem uczestników było opracowanie projektu, poprzez który pomagają m.in. rodzinom wielodzietnym, osobom starszym i niepełnosprawnym, ubogim, a także nieuleczalnie chorym. Ich praca polega na pomocy w codziennych czynnościach. Wolontariusze towarzyszą podopiecznym w czasie wolnym, a także podczas wycieczek i spotkań integracyjnych. Uczniowie organizują również akcje charytatywne.

Ks. Łukasz Piórkowski z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie mówił w trakcie wydarzenia, że wielu młodych Polaków szuka odpowiedzi na pytanie, jak być pewnym siebie. - Ludzie pewni siebie opierają swoje życie na prawdzie, nie uciekają od faktów. Robią rzeczy dla innych. Nie żyją życiem innych, ale dla innych – podkreślił. - Człowiek pewny siebie ma świadomość, że w życiu trzeba racjonalnie podchodzić do emocji. 

Jan Paweł II umiał je wyrazić, ale nigdy nie podejmował żadnych decyzji pod wpływem emocji – dodał.

Od 2007 r. zrealizowano dziesięć edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, w których uczestniczyło w sumie ponad 40 tys. uczniów i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski.

led / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao